21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı

Türkiye'de koronavirüsten kaynaklı 198 kişi daha hayatını kaybetti, 28 bin 465 yeni vaka tespit edildi

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 20:18
21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı

Türkiye'nin 21 Ekim 2021 günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 198 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 28 bin 160 oldu.

b7d4beiezkil-w7uixcydw.webp

"Durum değerlendirmesi"

Güncel verileri Twitter hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Durum Değerlendirmesi" başlığında 5 madde sıraladı.

1- Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor.

2- Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar.

3- 65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu. Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır.

4- Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.

5- İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır. Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız.