Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı takvimini ve listeyi oluşturdu

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı takvimini ve listeyi oluşturdu

Sağlık Bakanlığı, e-Nabız kayıtlarından koronavirüs aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi oluşturmaya başladı. Listenin başında genç ve sağlıklı kişiler olacak. Öncelik sağlık çalışanları ve polislere verilecek. 65 yaş üstüne ise aşı yapılmayacak

Sağlık Bakanlığı, e-Nabız kayıtlarından koronavirüs aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi oluşturmaya başladı. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, aşılar ilk olarak genç ve sağlıklı gruba yapılacak. Sağlık çalışanları ve polisler de öncelikli listede. Risk oluşturmaması için ilk etapta 65 yaş üstüne koronavirüs aşısı yapılmayacak.

Koronavirüs salgını ile mücadelede planlamalar, "aşı bağışıklığı, toplumsal bağışıklık ve virüsün mutasyona uğraması" maddeleri göz önünde bulundurularak yapılıyor. Sağlık Bakanlığının aldığı orta vadeli kararlardan biri de e-Nabız kayıtlarından pandemi aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi oluşturmak oldu.

Çin'den 5 milyon doz aşı gelecek

Hükümete verilen brifinglerde, Ocak ayında Türkiye’nin gündemine girmesi beklenen koronavirüs aşısıyla ilgili öncelikler aktarılıyor. Edinilen bilgiye göre, Çin’den 5 milyon doz gelecek olan aşı, iki doz halinde uygulanacak. Her aşamada 2.5 milyon kişiye aşı yapılacak. Alman-ABD ortak yapımı BioNTech aşısı ile ilgili ön bağlantıların yapıldığı ifade edildi.

65 yaş üstüne aşı yapılmayacak

Aşılarda bağışıklıkların ne kadar süreceğine ilişkin net bir bilginin bulunmaması gibi etkenler sonucu aşıların, grip aşısı uygulamasından farklı olarak genç ve sağlıklı kişilere yapılacağı belirtildi. Yani aşılar 65 yaş üstüne yapılmayacak. Aşılar 65 yaş üstünde hiç denemediği için risk alınmayacak. Genç ve sağlıklı kişilerde de önceliğin sağlık personeli, polisler ve insan yoğunluğu bulunan yerlerde görev yapan kişiler olarak belirleneceği ortaya çıktı.

Pandemi ile ilgili orta vadeli plan 3 aşama

Bu tür pandemi süreçlerinin 1.5 yıl sürdüğü bilgisi paylaşılırken bilimsel çalışmalar ve alınan önlemlerle, yaz aylarında sorunun aşılabileceği değerlendirmeleri yapıldı. Pandemiyle ilgili orta vadeli planlamada, üç başlığın önem taşıdığı bilgisi paylaşıldı:

  1. Aşı bağışıklığı,
  2. Virüsün mutasyona uğrayarak yok olması,
  3. Toplumsal bağışıklığın oluşması.