Bakan Koca: Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız

Bakan Koca: Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız

Bakan Koca, koronavirüs salgınında son durumu değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Salgın Anadolu'da ikinci bir zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız. Büyük illerimizde tedbirlere ciddiyetle sarılıp sonuç almıştık. Bursa'da 1 ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat, Bilecik'te 2 kat, Balıkesir ve Çanakkale'de yüzde 50 artmıştır.

Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ilave ediyoruz. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75. Bursa'da filyasyon ekibi sayısını 700'e çıkarıyoruz. Bursa Devlet Hastanesi'nin hizmete devam etmesini sağlayacağız.

Çanakkale'de yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 48.

Dışarıda geçirdiğimiz zamanı en aza indirmeliyiz.  Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemine kış gelmeden girdi.

Grip aşısı

Dünya'da grip aşısının oranı yüzde yirmi arttı. Grip aşısının herkese yapılması kanaati oluştu. Bu olamaz. 400 bin aşıyı ecza depolarına gönderdik. Geri kalanı da göndermeye devam edeceğiz. Grip aşısını en riskli olandan başlayarak kademeli olarak vermek gerekiyor. Grip aşısını 3 milyon dozun üzerine çıkarmak istiyoruz.

"Aralık'ta 5 milyon aşılamayı yapabiliriz"

Koronavirüs aşılarından birini uygulamaya başlamayı düşünüyoruz. Muhtemelen Aralık'ta 5 milyon aşılamayı yapabiliriz. 16 yerli aşının çalışmaları da devam ediyor. Mart ayından sonra kendi aşımızı uygulamayı başarabiliriz.

Sokağa çıkma yasağı

Şu an için sokağa çıkma yasağı uygulaması düşünmüyoruz. Ev içi bulaşın da çok arttığını görüyoruz. Evlere bu dönemde misafir kabul edilmemesini öneriyoruz. Hem kamu hem de özel sektörde esnek çalışmaya geçilmesi gerekiyor.