Sadece 6 kere uçtu, maliyeti 13 milyon dolar oldu

Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna ait 16 uçak, Mart ayından bugünde kadar sadece 6 kere uçmasına rağmen, bakımlarına 13 milyon dolar harcandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Eylül 2020 09:51
Sadece 6 kere uçtu, maliyeti 13 milyon dolar oldu

Uçakların bakımını, pandemi sürecinde çalışanlarında indirim yapmasını isteyen THY üstlendi. BirGün'ün haberine göre, uçaklar yurt içinde beş, yurtdışında ise bir kez olmak üzere toplam altı kez havalandı. Uçaklar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Giresun programı, Muş’taki Malazgirt Zaferi Kutlamaları, Bitlis’teki Ahlat Programı, Kocaeli’ndeki TÜBİTAK açılış etkinliği, Bursa’daki TOGG Mühendislik Tesisleri’nin inşaat töreni ve 2 Temmuz’da gerçekleştirilen günübirlik Katar ziyareti için uçuruldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Mürsel Alban’ın aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanımına ait uçakların her birinin yıllık bakım masrafının asgari 800 bin dolar olduğu ifade edildi.

"Bunun hesabını artık sandıkta millete verecekler"

Açıklamalarına devam eden Alban, “Üstelik işçilik hizmeti THY tarafından verilse bile, uçağın bakımında kullanılan birçok malzeme ve parça ithal edilmektedir. Bu malzemeler çok yüksek bir maliyettedir” ifadelerini kullandı. Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Alban, “Vatandaşına IBAN gönderen AKP yönetimi, pandemi sürecinde birçok kişinin maaş alamadığı ortamda, yaptığı bu israfı nasıl açıklayacak göreceğiz. Bunun hesabını artık sandıkta millete verecekler” diye konuştu.

Soru önergesi verdi

Alban’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede şu bazı sorulara yer verildi:

-Cumhurbaşkanlığı makamınca kullanılan uçak ve helikopterlerin bakım-onarım işlerini yapan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklağı’na bağlı Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. adlı şirket, 11 Mart 2020 tarihinden sonra söz konusu makamın kaç uçağına ana bakım hizmeti vermiştir?

-Hangi uçak için, ne kadar bakım ücreti harcanmıştır?

-Söz konusu bu hizmet uçaklarına, ana bakım hizmetlerinin yanında, kabin yenileme, uçak boya, hat bakımı gibi birçok çeşitli alanda işlem yapılmış mıdır? Bu işlemlerin ücreti ne kadardır?

-Bu uçakların bakımı için kullanılan ithal malzemenin hangi ülkelerden, ne kadara ithal edilmiştir?