Rusya'da muhalif politikacı zehirlenme şüphesiyle yoğun bakımda

Rusya'da muhalif politikacı zehirlenme şüphesiyle yoğun bakımda

Politikacı Aleksey Navalnıy’in bir uçuş sırasında kendini kötü hissetmeye başlamasının ardından hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmiş, 44 yaşındaki Navalni’nin havalimanında bir bardak çay içtikten sonra uçakta fenalaştığını, uçağın acil iniş yaptığı Sibirya kenti Omsk’ta bir hastaneye kaldırıldığını söyledi. Yarmis, çayın zehirli olduğuna inandığını belirtti. Komaya giren Navalni’nin yoğun bakımda tutulduğu ve solunum cihazına bağlandığı açıklandı.

Yarmış Twitter açıklamasında Navalnıy’ın zehirlenmiş olduğundan şüphelendiklerini kaydetti ve ekledi: “Aleksey’in (Navalnıy) bilinci şu anda yerinde değil, suni solunum cihazına bağlanmış durumda.”

Omsk’taki hastanenin baş hekimi Aleksandr Murahovksiy RİA Novosti’ye açıklamasında Navalnıy’ın yoğun bakımda olduğunu ve durumunun ağır olduğunu belirtti.

Görgü tanığı: Acı içinde bağırıyordu

Navalni’nin zehirlendiği uçaktaki yolculardan biri olan Pavel Lebedev ise sosyal medyada gördüklerini şöyle anlattı: “Uçuşun başında tuvalete gitti ve geri gelmedi. Gerçekten hasta hissetmeye başlamıştı. Onu geri getirmeye çalıştılar, Acı içinde bağırıyordu.”

Navalni’nin kalkıştan hemen sonra bir anda kendini kötü hissettiği, uçakta herhangi bir şey yemediği de belirtildi. Interfax ajansı ise Navalni’nin çay içtiği kafenin sahiplerinin CCTV kameralarını incelediğini duyurdu.

Yolsuzluk karşıtı eleştirileriyle tanınan ve bir avukat olan Navalni, geçtiğimiz yıllarda liderlik ettiği Kremlin karşıtı gösterilerde sık sık gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Navalni, Putin’in görev süresinin anayasa değişikliğiyle uzatılmasını da eleştirmişti.