Rusya ve Almanya karşı karşıya: Muhalif lider zehirlendi mi?

Rusya ve Almanya karşı karşıya: Muhalif lider zehirlendi mi?

Alman doktorların, Rus muhalif lider Aleksey Navalny'nin zehirlendiği iddialarına Rus resmi makamlarından cevap geldi. Kremlin, Almanya'yı 'acelecilikle' suçladı.

Perşembe günü Sibirya'da uçak yolculuğu sırasında rahatsızlanan Rus muhalif liderin Sibirya'da iki günlük tedavisinin ardından Almanya'daki tedavisi devam ediyor.

Nvalny'nin tedavi edildiği Berlin Charite Hastanesi doktorlarının, pazartesi günü zehirlenme teşhisini açıklamalarına Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov cevap verdi.

Analizler aynı, sonuçlar farklı

Navalny'nin sinir sistemini hedef alan "cholinesterase inhibitors" ile zehirlendiğini duyuran Alman doktorları acele etmekle suçlayan Peskov, "Bizim doktorlarımızın ve Alman doktorların analizleri aynı ama sonuçlar farklı. Rahatsızlığa neden olan madde henüz tespit edilmedi." açıklamasında bulundu.

Aynı tedaviyi uyguluyorlar

Peskov, Alman hükümetinin, "Navalny büyük ihtimalle zehirlendi." açıklamasının rahatsızlığın başka bir ihtimalinin olabileceğini de gösterdiğini belirtti. Peskov, Rus ve Alman doktorların Navalny'ye aynı tedaviyi uyguladıklarını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Navalny'nin destekçileri, muhalif liderin uçuş öncesi içtiği çaya koyulan zehirle zehirlendiğini iddia ediyor.

Rusya, zehirlenme iddiaları doğrulanana kadar adli soruşturma başlatmamakta ısrarcı.