Profesör Necmi İlhan: Genç ve orta yaş gruplarına aşıda öncelik tanıyıp dağılımı önleyebiliriz

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Profesör Doktor Necmi İlhan ve Türk Tabipleri Birliği 2'nci Başkanı Ali İhsan Ökten aşı çalışmalarına ilişkin yorumlarda bulundular. İlhan, "Genç ve orta yaş grubuna öncelik tanıyıp dağılımı önleyebiliriz" dedi.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Profesör Doktor Necmi İlhan ve Türk Tabipleri Birliği 2'nci Başkanı Ali İhsan Ökten Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldular. İlhan ve Ökten, getirilen kısıtlamaları ve aşı çalışmalarını değerlendirdiler. Alınan tedbirlerin yeterli olmadığını düşündüklerini söyleyen Ökten, "Hafta sonu yasağı da yeterli değil 2 hafta kapanma şart" dedi. 

"Aktif 80 bin vaka var"

Profesör Doktor Necmi İlhan, bulaşma ilgili müdahaleleri tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini ifade ederek "Aktif 80 binden fazla vaka var. Koronavirüsün kaynağı insan ve insandan insana bulaşı engelleyebildiğimiz sürece başarılı olacağız." dedi. Mart ve Nisan aylarında uygulanan yasakların ve bayramlardaki kapanmaların salgının azalmasında etkili olduğunu söyledi. İlhan, yılbaşında uygulanması tartışılan 4 günlük yasağın da önemli olduğunun altını çizdi. "Kritik ocak ayı var evet ama artık her an kritik aslında. Pandeminin üstesinden ancak hem kamunun önlem alması hem de toplumun uyumuyla gelebiliriz. Esnek, kademeli çalışmaya geçilmeli özel sektörde de acilen uygulanmalı" dedi. Geçmişe yönelik verilerin açıklanmasının önemli olduğunu ifade etti. 

"25-49 yaş arasında aşıda öncelik verilmesi gündemde"

Profesör Doktor Necmi İlhan, aşılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sağlık çalışanlarının öncelenmesinin doğru olduğunu savunan İlhan, virüsü aktif olarak yayan 25-49 yaş arası gruba aşıda öncelik verilmesinin gündemde olduğunu söyledi. İlhan, "Toplum içerisinde dolaşan salgının en çok görüldüğü 25 ile 49 yaş arası bireyler var. Bu yaş aralığındaki çalışanlar daha öncelikli olmalı. Dışarda en çok bulunanlar en çok virüs taşıyıcısıdır haliyle. Genç grup hasta olsa da vefatlar daha çok üst yaş grubunda. O yüzden bu grupları daha çok aşılasak bulaşı mı engellesek yoksa daha hafif geçirecek kişileri mi aşılasak konusu gündemde" şeklinde konuştu. Aşı vurulmaya başlandıktan sonra da tedbiri elden bırakmamak gerektiğine vurgu yaptı.

"Vatandaşa ceza keserek pandemiyi önlemeye çalışan tek ülkeyiz"

Türk Tabipleri Birliği 2'nci Başkanı Ali İhsan Ökten tedbirlerde çok geç kalındığının altını çizerek en az 2 haftalık kapanmada ısrarcı olunması gerektiğini ifade etti. "Hafta içi kısıtlaması ve hafta sonu yasağı, bunlar günlük ve geçici önlemler. İşçi ve işsiz kesimin ekonomik hakları gözetilerek en az 2 haftalık kapanmaya gidilmeli. Vatandaşa ceza keserek pandemiyi önlemeye çalışan tek ülkeyiz. Ocak ayı itibariyle gribal enfeksiyonlar artacak bu da mevcut tabloyu kötüleştirecek" dedi. 

Ökten "Geçmişe dair verilerin açıklanması çok önemli. Bundan sonraki süreçte nasıl önlemler alacağımızın çalışmasını yapmamız için önceki verileri gerçekçi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.