Profesör Derya Unutmaz'dan kritik koronavirüs aşısı açıklaması

Koronavirüse karşı geliştirilen aşıları değerlendiren ABD Jackson Laboratuvarı Araştırmacısı Profesör Derya Unutmaz, "Türkiye aşı konusunda geç kalacak" dedi.

ABD Jackson Laboratuvarı Araştırmacısı Profesör Derya Unutmaz, Halk TV'de Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programında koronavirüse karşı geliştirilen aşı çalışmalarını yorumladı. Unutmaz, Türkiye'nin aşı konusunda geç kaldığının altını çizdi. Koronavirüs aşısında tek bir firmayla kalmanın yetersiz olduğunu söyleyen Unutmaz " Nüfusumuzun üçte biri büyüklüğünde bir ülke olan Gürcistan bile 35 milyon doz aşı siparişi verdi. Çin aşısının 10 milyon doz getirilmesi iyi bir gelişme ama Çin aşısı koruyucu mu değil mi bilmiyoruz, çalışmalar devam ediyor. Birçok ülke en az üç dört firmanın aşısını sipariş veriyor. Tek bir firmaya kalmak tehlikeli" dedi. 

"Nüfusun minimum yüzde 60'ının aşılanması lazım"

Koronavirüsün ancak Türkiye nüfusunun yüzde 60'ının aşılandığı durumda etkisini yitirebileceğini ifade eden Unutmaz, etkiyi değiştirecek birkaç farklı etkenden de bahsetti. "Aşılar daha yüksek miktarda verilmek zorunda. Çünkü aşılar yüzde yüz koruyucu değil. Yüzde 60lık koruyuculuğa erişmek için yüzde 70-80 in aşılanması lazım. Bu da 50-60 milyon insan demektir. Belki 100 milyon doz aşının temin edilmesi gerekiyor. Ancak o zaman salgın kontrol altına alınmış olur." dedi.

"Aşıların etkisi Faz 3 çalışmalarına göre sıralanabilir"

Derya Unutmaz, geliştirilen koronavirüs aşılarının yan etkilerinin bilinmesi noktasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. "Aşıların yan etkilerinin olup olmamasını bilmemiz koruyuculuğunu bilmemizden daha mühim. Faz 3 çalışmaları kritik derecede önemli. Faz 3 sonuçlarına göre aşılar sıralanmalı. Yan etkisi olan aşılar onam alamayacak." yorumunda bulundu.

Türkiye