Prof. Dr. Ceyhan'dan 'şemsiye' tavsiyesi

Prof. Dr. Ceyhan'dan 'şemsiye' tavsiyesi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mevsimsel yağışların başlaması ile birlikte herkesin yanında şemsiye bulundurması gerektirdiğini belirtti.

Mevsimsel değişiklik ile birlikte yağışlar başladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle kullanılan maskelerin ıslandığı anda koruma özelliğini yitirdiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Yağmurun virüs ile çok direkt ilgisi yok; ama maske ile var. Yağmurların başlamasıyla göreceğiz ki maskeleri taktığımızda maskeler ıslanacak. Şu anda kullandığımız cerrahi maskeler ıslandığı anda özelliğini yitiriyor. Onun için mutlaka tedbirleri alıp, hazırlıklı olmalıyız, herkes bir şemsiye bulundurmak zorunda" dedi.

"Kısa sürede sadece 23 tane bizim merkezimizin hastası oldu"

Çocuklarda görülen vakaların arttığını da belirten Prof. Dr. Ceyhan, uyarıda bulundu:

“Bakanlık, ‘vakaların şu kadarı çocuk’ diye günlük paylaşmadığı için tam bilmiyoruz; ama şunu biliyoruz, çocuk vakaları oldukça arttı. Biz ilk dalgada neredeyse hiç görmedik; ama kısa sürede sadece 23 tane bizim merkezimizin hastası oldu. Bu da toplumda çocuk vaka sayılarının oldukça arttığını gösteriyor. Çocuklar, evet daha hafif seyrediyor; ama milyonlarca çocuktan bahsediyorsak bunların içinde binlerce hastanelere yatan, yüzlerce yoğun bakım ihtiyacı olan, içinde de bir miktar kaybettiğimiz çocuk var. Çocuk vakalarının arttığını söyleyebilirim”