Prof.Dr. Can: Şaşkınlıkla karşılıyorum

Prof.Dr. Can: Şaşkınlıkla karşılıyorum

Anayasa Mahkemesi eski Raportörü ve AKP MYK eski üyesi Prof. Dr. Osman Can, yerel mahkemenin AYM'nin kararını tanımamasını "Şaşkınlıkla karşılıyorum." diye değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Raportörü ve AKP MYK eski üyesi Prof Dr. Osman Can, yerel mahkemenin Enis Berberoğlu hakkında aldığı kararı değerlendirdi. 

Fatma Nur Ak'ın sunduğu Gündem Özel'e bağlanan Prof. Dr. Osman Can, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlallerinde yetkili en üst yargı organı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Şaşkınlıkla değerlendiriyorum. Anayasa Mahkemesi'ne ders vermek, Anayasa Mahkemesi'ne görev ve yetkilerini öğretmek üzere kaleme alınmış bir yazı gibi görünüyor.

Anayasa Mahkemesi bir hak ihlali tespiti yaptı ve açık bir tespitti bu. Anayasa Mahkemesi dokunulmazlık üzerinden bir hüküm vermiş ve 'Dokunulmazlık varken yargılama yapamazsınız,' demişti. Dolayısıyla bu ihlalin sonuçlarının kaldırılması gerektiğini, ifade etmişti. Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine yol açan sonuçların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Mahkeme bunların hiçbirini dikkate almadı.

Çerçeveyi çizen kanunlardır. Anayasa Mahkemesi bir hak ihlali söz konusu olduğunda yetkili olan üst mahkemedir. Onun kararları Yargıtay, Danıştay, yasama organı da dahil olmak üzere herkesi bağlar. Anayasa Mahkemesi'nin kararına katılmıyorsa bile uyulmak zorundadır.