Papa ülkesine döndü

Papa ülkesine döndü

Papa Franciscus üç günlük Irak ziyaretinin ardından İtalya’ya döndü. Irak’ı ziyaret eden ilk Papa olan Franciscus’a, uçağa kadar Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih eşlik etti.

Irak’taki ziyaretini tamamlayan Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İtalya’ya döndü. Uluslararası Bağdat Havalimanı’nda düzenlenen resmi veda töreniyle Papa, ülkesine uğurlandı. Papa’ya uçağa kadar Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih eşlik etti.
Franciscus, 3 günlük programında Bağdat, Necef, Nasiriye, Erbil ve Musul kentlerini ziyaret etmişti. Irak'a giden ilk Papa olan Franciscus'un ziyareti tarihi bir anlam taşıyor. 

"Terörizme 'Hayır' diyoruz"

Papa, El Tahrir el Kubra Kilisesi'nde gerçekleşen ayinde, bir Hristiyan kadından terör örgütü IŞİD'in 6 Ağustos 2014'te Karakuş'a düzenlediği saldırı ve o anda yaşananları dinledi.
Ayinde konuşan Papa, "Hristiyan kalabilmek için sevgide hoşgörünün yer alması gerekiyor. Kat edilecek yol uzun olabilir ama ben size 'Vazgeçmeyin' diyorum. Bunun zor olduğunu biliyorum ancak Allah'ın bu topraklara barış getireceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

56d2a6335aef69309d9cf207f98dc629.jpg

Papa, Barzani ile görüştü
Papa Franciscus, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Barzani, Papa ile yaptığı görüşmede, kendisini Erbil'de ağırlamaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Barzani, "Din ve inanç özgürlüğüne inancımız tamdır. Oluşumlar arasındaki hoşgörü, birlikte yaşam ve birbirini kabul etme bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Tüm gücümüzle bu kültürü korumaya ve savunmaya çalışıyoruz. Her zaman diyalog ve barışın yanındayız" ifadelerini kullandı.

Papa, Irak'a neden gitti?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, İletişimci- yazar Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz'a göre, ziyaretin gerekçesi Doğu Hristiyanlarına destek vermek: Irak’ta Saddam döneminde sayıları 1.5 milyon iken bugün Hristiyanların sayısı 400-500 binlerde tahmin ediliyor. Ziyaret onlara bir destek amacı taşıyor. Fakat bu terör ve şiddet ortamının bizatihi kaynağı da Amerikan işgali. Amerikan işgali olmadan önce IŞİD’i, Şii-Sünni çatışmasını bilmiyoruz bölgede. Papa’nın Necef’e Irak’taki Şiilerin lideri Ayetullah Ali El-Sistani ile 45 dakikalık özel bir görüşme yapması ister istemez insanlarda bir soru işareti uyandırıyor. Aynı zamanda Papa’nın Irak ziyaretinin bir diğer sebebi de İran’daki Şii yönetimiyle ilişki kurma girişimi anlamına geliyor.

Papa II. Jean Paul de ziyaret etmek istemişti

Vatikan’ın Irak’a olan ziyaret isteği 2000 yılında da gündeme gelmişti. O zamanki Papa II. Jean Paul de Irak’a ziyaret gerçekleştirmek istemiş fakat o zamanki ABD yönetimi buna oradaki rejimi meşrulaştırma anlamı taşıyacağı için şiddetle karşı çıkmıştı.