“Pandemiyi yönetenleri bilimden kopuk tutumlarıyla kınıyorum”

“Pandemiyi yönetenleri bilimden kopuk tutumlarıyla kınıyorum”

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Esin Davutoğlu Şenol, vaka artışı ve DSÖ’nün açıklamalarına dikkat çekti. İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ise önlemlerin alınmadığını söyledi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Esin Davutoğlu Şenol ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip Halk TV’de yayınlanan, Can Coşkun’un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. Şenol, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ölümlerin nisan ayına kıyasla 5 kat arttığı açıklamasını korkutucu bulduğunu söyledi.

Halk TV’de Haber Masası programına katılan Esin Davutoğlu ve Pınar Saip özellikle son aylarda tedbir ve kısıtlamaların eskiye kıyasla gevşetildiğine değindi. DSÖ’yü “Pandemiyi yönetenleri bilimden kopuk tutumlarıyla kınıyorum” diyerek eleştiren Şenol, virüsün bulaşma hızı azalmadığı sürece özellikle kırılgan gruplardaki vefat sayısının giderek artacağını ifade etti. Şenol, “Virüsün kat sayısı arttığı zaman önüne geçilmez. 6 ay hiç evinden çıkmayıp, sonrasında bir kez çıktığında enfekte olanlar var.“ dedi. 

“Vaka artışının nedeni gevşeme”

Pınar Saip ise hükümeti attığı normalleşme adımları sebebiyle kınadı ve son 7 günde hayatını kaybeden 7 hekimi andı. İstanbul, Kocaeli, Kahramanmaraş illerinde yaşanan vaka artışını da önlemlerin gevşek tutulmasına bağladı.