Kirazlıyayla sakinlerinden Sevgi Uçar: Ot kalmadı, Hayvanlar otu bulamıyor

Kirazlıyayla sakinlerinden Sevgi Uçar: Ot kalmadı, Hayvanlar otu bulamıyor
Kirazlıyayla sakinlerinden Sevgi Uçar, “”Yazın ortasında Sonbahar yaşıyoruz” dedi. 

Bursa Yenişehir’in Kirazlıyayla Köyü’nde “Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi”nin yapımı devam ediyor. Projenin köylerini olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak bunun önüne geçmek isteyen kadınların direnişi de devam ediyor. Kirazlıyayla’da maden şirketi, projeyi hızlandırma kapsamında 2 gündür köy yolunu kullanarak, projenin yapıldığı alana yoğun malzeme sevkiyatı yapıyor. Maden şirketine tepki gösteren 12 kişi de gözaltına alındı. Serbest bırakılan Sevgi Uçak, Şule Aydın ile Haber Masası’nda yaşadıklarını anlattı.

“Ot yerine beton oldu“

Şantiyenin önündeki otlağa şantiye malzemesi atıldığını söyleyen Uçar, “Bize kaldıracaklarını söylemişlerdi, baktık kaldırmamışlar. Kamışlı Göl diye gölümüz var. Hayvanlarımızı, tarlalarımızı oradan suluyoruz. ''Biz o yolu kapatmayacağız.'' dediler. Yolun altına girmişler, yolun çökeceği belliydi. Biz anladık, onlar yolun çökeceğini anlamadı. Biz şu an orada ne hayvanlarımızı ne tarlamızı sulayabiliyoruz. Beton mikserlerini gölde yıkıyorlar.” dedi. 

“Biz yazın ortasında sonbaharı yaşıyoruz”

Gölün etrafında ot kalmadığını her tarafın beton olduğuna dikkat çeken Uçar, “Biz yazın ortasında sonbaharı yaşıyoruz. Ağaçlarımız, otlarımız sapsarı. Hayvanlarımız asla o otu otlamıyor.” Diyerek yaşananlara tepki gösterdi.