Boğaziçi İmar Kanunu hiçe sayılıyor: Boğaziçi'nde izinsiz inşaat

Boğaziçi İmar Kanunu hiçe sayılıyor: Boğaziçi'nde izinsiz inşaat
Boğaziçi Üniversitesi’nin kampüsünde bulunan yeşil alan, Boğaziçi İmar Kanunu’na aykırı şekilde betonlaştırılıyor. Boğaziçi öğrencileri ise tepkili.

Haber: Ali Isıyel

Boğaziçi öğrencileri yakın zamanda kampüsün Kennedy Lodge bölgesi olarak bilinen alanında ağaçların kesildiğine dair haber aldılar. Bunun üzerine bir öğrenci, perşembe günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğüne başvurarak durum hakkında bilgi almak istedi. İki ayrı müdürle görüştüğünü belirten öğrenci, İBB’nin inşaattan haberdar olmadığını ve Boğaziçi İmar Müdürlüğünden alınmış herhangi bir izin veya ruhsatın olmadığını beyan etti.

Boğaziçi İmar Kanunu'na göre, öngörünüm alanı olan ilân edilen bölgelerde ruhsat verilmiyor. Boğaziçi öğrencileri, yeni inşaat yapmak bir kenara, 'çivi çakmanın' dahi yasak olduğu bölgede böylesi bir inşaatın nasıl yapıldığını sordu.

İBB inşaatı durdurdu, iki kere uyardı ama inşaat devam etti

İBB, öğrencinin teması neticesinde kampüse zabıta ekiplerini yönlendirdi ve inşaatı durdurdu. Ancak 2 saat sonra çalışma yeniden başladı. Cuma sabahı inşaatın devam ettiğini gören öğrenciler tekrar İBB’ye haber verdi ve yeniden zabıta ekipleri gelerek inşaattaki sorumlulara uyarıda bulundu. Ne var ki bu uyarı da yeterli olmadı ve inşaat devam etti.

halktv.com.tr’ye konuşan bir Boğaziçi öğrencisi, öğrenciler olarak harekete geçerek hem İBB Beyaz Masa adresinden toplu bir şikâyet oluşturduklarını hem de Twitter’da #BoğaziçiYeşilKalsın etiketini oluşturduklarını belirtti.

Öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi yönetimine şu soruları yöneltti:

  • Boğaziçi Üniversitesi yönetimi hangi cesaretle bu kaçak inşaatı yapabilmektedir?
  • Üniversite yönetimi bu keyfi ve hukuksuz kararları nasıl alabilmektedir?
  • Yönetim izinsiz ve ruhsatsız başlattığı inşaat çalışmasına sonradan izin alacağı konusunda kendinden çok mu emindir?
  • İnşaat alanında bulunan ağaçlar kesilmeden/taşınmadan Orman Müdürlüğünden izin ve/veya görüş alınmış mıdır?
  • Etik değerlerine bağlı bir kurum olmakla övünen yönetimimizin bu davranışının dayanağı nedir?
  • Yönetim her yaptığını meşru bir zemine oturtup tüm üniversite bileşenlerini de bu yönde ikna ederken (düğünler, konser, STI çalışanlarının statüsü gibi), bu ruhsatsız yapıyı nasıl açıklayacaktır?

Öğrenciler kampüse alınmıyor, kampüs düğün organizasyonları için kullanılıyor

halktv.com.tr'ye konuşan öğrenci, salgın sürecinde yönetimin saat 16.00’dan sonra Boğaziçi öğrencilerini dahi içeri almazken, kampüsü düğün organizasyonları için kullandığını da hatırlatarak “Yine öğrencilerin yokluğunda bu kaçak inşaatın yapılması gibi durumlar söz konusu maalesef” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler yönetimi yalanladı

Yenilemeyle ilgili açıklama yapan Boğaziçi yönetimi ise, 3 genç meyve ağacı ve bir çalının yerinden çıkarılarak aynı bölgede başka bir alana dikildiğini, bir kuru ağacın da kesildiğini ileri sürdü. Ancak öğrenciler, bahsedilen taşıma işleminin gerçekleşmediğini hatta daha fazla ağacın kesildiğini savundu.

Üniversite yönetimi çalışmayı duyurmuş

Artı Gerçek’ten İsa Uğur Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı haberde, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün 16 Haziran’da yaptığı salgın nedeniyle işten çıkarılan işçilerle ilgili bilgilendirmede inşaatın yapılacağının bilgisini verdiğini belirtti.

Buna göre; üniversite yönetimi yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği biriminin raporlarına göre Kennedy Lodge yemekhanesinin mutfak ve oturma alanlarının çalışma ve kullanım koşulları bakımından güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Üniversitemiz bu birimimizde önemli bir renovasyon çalışması başlatmış olup Ağustos ayında tamamlanacaktır. Bu inşaatın bütçesi devlet tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne verilen yıllık bütçenin ilgili kaleminden kamu ihale kanununa tabi olarak karşılanmakta olup, aynı kalemden inşaat dışı bir harcama yapılması mümkün değildir