7 yıldır boşanamayan Meryem K.: Tehdit alıyorum 

Adana’da yaşayan Meryem K., 7 yıldır eşinden boşanamıyor. Eşinden şiddet gördüğünü söyleyen Meryem K., “Tehditler alıyorum” diyerek bir an önce boşanma davasının solandırılmasını istiyor. 

Haber: Fırat YEŞİLÇINAR

İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alındığı günlerde 7 yıldır eşinden boşanmak isteyen Meryem K., ölüm tehditleri almaya devam ediyor. 

Meryem K., 2001 yılında C. K. ile evlendi. İddiaya göre, evliliklerinin ilk yılında Meryem K.’ye sözlü ve fiziksel şiddet uygulamaya başladı. Şiddetin artmasının ardından Meryem K., 2012'de eşine boşanma davası açtı. Fakat kısa süre sora davadan vazgeçti. Eşinin şiddeti sürünce kadın, 2013 yılında tekrardan boşanma davası açtı. Bu başvuruya Adana Adliyesi 7. Aile Mahkemesi'nce ret kararı verildi. Bu karara itiraz eden Meryem K., davayı üst mahkemeye taşıdı. Bu başvuru da reddedildi. Ret kararlarının ardından Meryem K., bu kez adliye önünde uzun süre eylem yaptı. Salgın nedeniyle davası ertelenen Meryem K., bir an önce boşanmak istiyor. Meryem K., boşanmak istediği süreçte kendisine sözlü tahrikte bulunan eşine çantayla vurduğu için hapse girdi. 

“Ölüm tehditleri alıyorum”

halktv.com.tr’ye konuşan Meryem K., tehdit aldığını söyleyerek “Sürekli ailemi arıyor. ‘Namusunuzu temizleyin. Niye öldürmüyorsunuz’ diyor. İftiralar atıyor. Sürekli tehdit ediyor. Tanıdıklar aracılığıyla haber gönderiyor. Kadınlar ölüyor, kadınlar şiddete uğruyor hepimiz görüyoruz. Ben de bu kadınlardan biriyim. Beni boşasınlar. Ben o adamın nikahında kaldığım sürece bu adam beni tehdit etmeye devam edecek.” dedi.  

Meryem K., mahkemenin boşama kararı vermeme gerekçesini ise şu sözlerle anlattı: “Mahkeme bana sürekli ‘Daha önce affettin. Yine affedersin’ diyor. Böyle saçmalık mı olur?“