Zonguldak'ta duran madenler, diğer kentlerde işliyor

Zonguldak'ta coronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye Taşkömürü Kurumu, kamuya ait maden ocaklarının çalışmasını durdurdu. Ancak diğer bölgelerde maden işletmelerinde üretim devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Nisan 2020 02:06

Muhabir: Hazal Güven

Coronavirüs tedbirleri kapsamında giriş ve çıkışların durdurulduğu büyükşehir olmayan tek il Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), kamuya ait maden ocaklarını coronavirüs tedbirleri kapsamında durdurmuştu. Ancak Türkiye’nin diğer bölgelerinde bulunan maden işletmelerinde üretim devam ediyor.

Zonguldak’ta yapılan uygulamada da kamu dışında özel sektöre ait ocakların açık tutulduğu biliniyor. Diğer yandan Zonguldak, coronavirüs vakalarından etkilenme oranı en yüksek olan illerden. Kent, içerisinde bulunan kömür ocakları ve termik santrallerden dolayı zaten hava kirliliğinin yüksek olduğu bir bölge.

Meslek Hastalıkları Uzmanı Dr. Atınç Kayınova, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk, Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu corona günlerinde maden işçilerinin durumunu Halk TV’ye değerlendirdi.

"TTK'nin Zonguldak için yaptığı uygulama her ilde olmalı"

Manisa’nın soma ilçesinde çalışan bir maden işçisi de Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Zonguldak’taki kamuya ait maden işletmelerinde verdiği durdurma kararının Türkiye’nin tüm illerinde uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Maden işçilerinin tehdit altında çalıştığının altını çizen işçi yetkililere seslendi.