Halk TV Canlı Yayın
Yine Cengiz Holding: 40 işçi koronavirüse yakalandı, şantiye çalışmaya devam ediyor
Mardin'de Cengiz Holding'e ait demiryolu şantiyesinde 40 işçi koronavirüse yakalandı. Yüzlerce işçi çalışmaya devam ederken, işten çıkarılma korkusuyla seslerini duyuramıyorlar.

Haber: Ali Isıyel

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Demiryolu şantiyesinde işçiler koronavirüs ve işsizlik tehdidiyle karşı karşıya.

Şantiyede çalışan 40 işçinin koronavirüse yakalandığı iddia edilmişti. Test sonuçları pozitif çıkan işçiler hastanede tedavi altına alınırken, şantiyede çalışan yüzlerce işçi ise tedbir alınmadan çalıştırılmaya devam ediyor.

Ekmekleriyle tehdit edilen işçiler konuşamıyor

halktv.com.tr’ye konuşan Mazıdağı Belediyesinin görevden alınan Eş Başkanı Nalan Özaydın, işçilerle görüştüklerini ifade ederek “İşlerinden olmaktan korkuyorlar. Yüzlerce işçi çalıştırılıyor burada ve insanlar ekmekleriyle tehdit ediliyorlar” ifadelerini kullandı.

Şirket, "Yalnızca 3 işçi yakalandı" diyerek iddiaları yalanladı

Yetkililerinden henüz vakalara ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Nalan Özaydın, danışmanı Mustafa Aktaş'ın şirket müdürleriyle görüştüğünü ve 40 işçinin testinin pozitif çıktığı iddiasını reddettiklerini, yalnızca 3 işçide Covid-19 görüldüğünü ifade ettiklerini aktardı. Ancak bölge halkı ve işçilerin aileleri, 40 işçinin koronavirüse yakalandığı iddialarını doğruluyor.

Bilgi vermediler

Mazıdağı Belediyesini aradığımızda, teyit edilmiş bir bilgi olmadığı ve Sağlık Müdürlüğüyle görüşmemiz gerektiği söylendi. Sağlık Müdürlüğünde konuşan memur ise bilgi verme yetkisi olmadığını ve amirine durumu ileteceğini söyledi ancak tarafımıza geri dönüş yapılmadı.

İşçiler evlerine gönderilmiyor

Şantiyede çalışmaya devam eden yüzlerce işçi ise ‘tedbir’ adı altında evlerine gönderilmezken sağlıksız koşullarda işlerine devam ediyor.

Ulaştığımız işçiler, konuşanın kendileri olduğunun öğrenilmesi hâlinde sadece kendilerinin değil akrabalarının da işlerine son verileceğini belirterek detaylı bilgi vermekten çekindi.

Mayısta 118 işçiyi işten çıkarmışlardı

Mayıs ayında şantiyede çalışan işçiler salgın tehdidi karşısında çalışmaya ara verilmesi ve koronavirüse karşı gerekli tedbirlerin alınması yönünde bir eylem gerçekleştirmişti. Eyleme katılan işçilerin taleplerinden geri adım atılmaması üzerine işlerine son verildi. O dönem 118 işçi işten çıkarılmıştı.

Cengiz Holding'den iddialara ilişkin açıklama

Cengiz Holding, haberimiz üzerine bir basın açıklaması gönderdi. Şirket açıklamasında, 40 işçinin değil 19 işçinin koronavirüse yakalandığını öne sürdü. 

Açıklamanın tamamı için tıklayın