Vatandaş evlere kapandı, veresiye defterleri kabardı

Coronavirüs salgını nedeniyle yurttaşlar 'kendi OHAL'lerini' ilân ederek evlerine kapandı. Ancak hükûmet tarafından verilen desteğin yetersiz olması sebebiyle bu kez de ekonomik kriz baş gösterdi, bakkalların veresiye defterleri kabardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mart 2020 15:55

Muhabir: Hazal Güven

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ve hükûmet yetkililerinin çağrısıyla, imkânı olan yurttaşlar kendilerini evlere kapattı. Koca'nın tabiriyle 'kendi OHAL'lerini' ilân edebilen yurttaşlar, maaşlarından yapılan kesintiler ve çalışamamaları nedeniyle ekonomik olarak da sıkışmaya başladı.

Kadıköy, Yeldeğirmeni'nde bulunan Sımayli Bakkal'ın sahibi Zeki Bey'le mahalle bakallarının salgından nasıl etkilendiğini konuştuk. Veresiye defterlerinin iyice kabardığını söyleyen Zeki Bey, "Satışlarımız yüzde 70 oranında düştü, alışveriş yapanların da büyük kısmı veresiye alıyor. Önceden sigarayı veresiye vermiyorduk ama bu süreçte onu da vermeye başladık," diyerek hem kendisinin hem de yurttaşların ekonomik olarak ne kadar yıprandıklarını gözler önüne serdi.

Yıllar önce, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bendevi Palandöken'in bir gazetede çıkan demecini gösteren Zeki Bey, "Esnaf, vatandaşın faizsiz bankasıdır," sözlerini hatırlattı. Kendilerinin bir amme hizmeti yaptığını söyleyen Zeki Bey, "Bu süreçte zararımız çok oldu. Son 14 günde 10 bin liraya yakın ciro zararı ettim," ifadelerini kullandı.

Daha sonra Halk TV kameralarına veresiye defterini gösteren Zeki Bey, Yeşilçam'a da atıf yaparak "Bu Kemal Sunal'ın bahsettiği defter, Sakar Şakir filminde..." sözleriyle durumu özetledi.