Uzmanlar sordu: Neden soğutmadan taşındı?

Afet Uzmanı Kubilay Kaptan, Halk TV'ye bağlanarak Sakarya'daki ikinci patlamaya ilişkin konuştu. Kaptan, soğutma işleminin neden yapılmadığını sorarken, yerinde imha edilmemesinin gerekçesini de sorguladı.

Halk TV'de Şule Aydın ile Haber Masası'na konuk olan Afet Uzmanı Kubilay Kaptan, 3 jandarmanın şehit olduğu ve 6 kişinin yaralandığı Sakarya'da meydana gelen ikinci havai fişek patlamasıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kaptan, imhanın yerinde yapılması gerektiğini belirtirken soğutma işlemlerine günlerce devam edilmesi gerektiğini de ifade etti.

Nakliye işleminin başka araçlarla yapılması gerektiğini ifade eden Kaptan, "Hava şu an 33 derece, bu patlama ufak bir sürtünmeden bile meydana gelmiş olabilir" diye konuştu.

Kaptan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleydi:

"Soğutmak yerine taşımayı seçiyorlar"

İlk patlama nedeniyle, ısı 1000 derecenin üzerinde. Birkaç gün içinde patlamamış malzeme taşınmaya çalışılıyor. Soğutmak yerine, taşımayı seçiyorlar. Neden yerinde imha etmedik bunu?

"Nakliye işleminin başka araçlarla yapılması gerekirdi"

TSK'nin imha etmesi normal ama farklı uzmanlık alanlarından kimselerin de olması gerekiyordu. Soğutmaya da devam edilmeliydi ve yerinde imha edilmeliydi. Nakliye işleminin de başka araçlarla yapılması gerekirdi. Hava şu an 33 derece, bu patlama ufak bir sürtünmeden bile meydana gelmiş olabilir.

"Patlamanın olduğu kamyonun bulunduğu yerde başka patlama ihtimali var"

Bu durumlarda hiçbir şeye dokunmadan günlerce soğutma işlemi yapılmalıdır. Şu an patlamanın olduğu kamyonun bulunduğu yerde de bir başka patlama ihtimali elbette var.