Umreden döndü, hastalandı, tedbir yok

Umre sırasında rahatsızlanarak yoğun bakımda kalan, perşembe günü ülkeye giriş yaparak 14 gün tedbiri uygulaması istenerek evine gönderilen kadın rahatsızlandı, ancak yeterli tedbirlerin alınmadığı ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 21:45
Umreden döndü, hastalandı, tedbir yok

Muhabir: Neslişah Bozkurt

Dünyada coronavirüs salgını (Covid-19) yaygınlaşmaya devam ederken, ülkemizde gözler umreden dönen 21 bin kişiye çevrildi.

Önlemlerin nasıl alınacağı merak konusu olurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada, umreden dönen bir kişide yeni tip coronavirüs tespit edildiğini duyurmuş umreden dönen vatandaşların 14 gün kuralına uyması gerektiğini ilan etmişti. 

Bakan, bugün yaptığı açıklamada umreden daha önce dönenler tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde sağlık ekiplerimizin verdiği eğitimi aldı. Ülkede ilk 14 günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak, daha önce umreden dönen vatandaşlar için yeterli tedbir alınıp alınmadığı tartışma konusu oldu.

Umreden dönenlere uygulanan tedbirlerle ilgili çok sayıda şikayet paylaşılmaya başlandı. Teyit edebildiklerimizin arasında Tekirdağ'da yaşanan bir olayı paylaşıyoruz.

İddiaya göre, umre sırasında rahatsızlanarak yoğun bakımda kalan 65 yaşlarındaki kadın perşembe günü teste tabi tutulmaksızın sağlık kontrolünden geçerek 14 gün tedbirine uyması istenerek evine gönderildi. Vatandaşın yakını durumu 184 coronavirüs hattını arayarak bildirdi. Ancak hastanın ateş belirtisi olmadığı için şu an yapılacak bir şey olmadığı eğer zor durumda kalırsa maske takıp en yakın sağlık kurumuna gidebileceği belirtildi.

Umreden dönen vatandaşın yalnız yaşadığı, beslenme ihtiyacını karşılamakta güçlük çektiği ve sobalı bir evde yaşadığı için her gün odun kesmek için dışarı çıkmak zorunda kaldığı öğrenildi.

Şarköy Devlet Hastanesi'nde bir sağlık görevlisinin kadını her gün arayarak durumu hakkında bilgi aldığı öğrenilmiş olsa da belirtileri gösterdiği halde tam bir karantina uygulanmıyor olması alınan tedbirlerin yetersizliğini ortaya koyuyor.

Yaptığımız telefon görüşmesinde umreden dönen vatandaşın yakını konuya ilişkin şunları söyledi:

"Telefonla görüşüyoruz. Öksürükten konuşamadığını görüyoruz. Kendisi iyi olduğunu söylüyor ancak yoksul bir hayat yaşamasından dolayı kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Sobalı evde yaşıyor ve her gün odun kesmek için dışarıya çıkması gerekiyor. Sağlıklı bir karantina süreci geçirmiyor. Kızı her gün kapısının önüne yiyecek bırakıp gidiyor."