Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonlarında yurttaşların sağlığı hiçe sayılıyor

Bilim insanlarının ve hükûmet yetkililerinin 'evde kalın' çağrılarına karşı Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonlarında hem çalışanları hem de yurttaşların sağlıkları hiçe sayılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mart 2020 07:46
Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonlarında yurttaşların sağlığı hiçe sayılıyor

Muhabir: İrem Yıldırım

Araç muayene istasyonlarının çalışmaya devam etmesi sebebiyle hem yurttaşlar hem de çalışanlar büyük risk altında. Her gün ortalama 700 kişinin gittiği istasyonlarda virüsün yayılmasını engelleyebilmek mümkün de değil. 

Ortalama 700 kişinin gittiği istasyonlarda, çalışan ve yurttaş arasında para alışverişi gerçekleşiyor, fiziksel mesafe korunamıyor, kapalı alanlarda çok fazla sayıda kişi bulunuyor. Çalışanlar aynı zamanda müşterilerin araçlarına binmek zorunda kalıyor ve kısa süreli de aracı kullanıyor. Yurdun birçok yerinden gelen araçların yanı sıra yurt dışından gelen araçların da muayeneleri yapılıyor. 

tuvturk1.jpg

DİSK'e bağlı Nakliye-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yaklaşık 60-70 kişinin bir istasyonda çalıştığını ve buraya da 600-700 aracın geldiğini ve hiçbir önlemin bu koşullarda salgını engellemekte yeterli olmayacağını, hem yurttaşlar hem de çalışanların hayatının riske atıldığının altını çiziyor. Bu konuda girişimleri olduğunu aktaran Küçükosmanoğlu, taleplerini açıkladı:

DİSK'e bağlı Nakliye-İş'in basın açıklaması:

  • Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonlarında tüm çalışanlara ücretli izinli sayılmaları
  • Ücretli izinlerin ücretleri muayene ücretleri Hazine, Tüvtürk ve alt işletici payları oranında paylaşılması,
  • Bu sürede muayenesi gelen araçlarda gecikme bedeli, ceza vb. yaptırımlar uygulanmamalıdır.

Tüvtürk yurttaşlara da muayeneye gitmeleri yönünde mesaj atıyor

Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonları, yurttaşlara da mesaj atarak cezai işlemle karşılaşmamak için araç muayenesini hemen yaptırmalarına yönelik mesajla 'hatırlatmaya' devam ediyor. Aracını muayeneye götüremeyen yurttaşlar ise her ay %5 ceza ödemek zorunda. 60 yaş üstü ve üç kronik hastalık nedeniyle evden çıkamayan yurttaş ise gelen mesaja tepki göstererek, "Nasıl gideyim?" dedi.

whatsapp-image-2020-03-25-at-16-26-40.jpeg