Trump'tan 10 bin Türk öğrenciyi de etkileyecek karar - VİDEO

Trump'tan 10 bin Türk öğrenciyi de etkileyecek karar - VİDEO
Ülkeyi normalleştirmek için salgına karşı süreci hızlandıran ABD Başkanı Donald Trump şimdi de üniversiteleri açılmaya zorluyor. Trump'ın 10 bin Türk öğrenciyi de etkileyeceği kararı Admittance Kurucusu Yeşim Erez Halk Tv'ye değerlendirdi.

Haber: Ayşegül Kasap

ABD üniversitelerinde eğitim görmekte olan yabancı öğrencilerin eğitimleri yarıda kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Hükümetin Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu (ICE) tarafından açıklanan karara göre ABD’de yabancı öğrencilere ve eğitim sağlayan üniversitelere yaptırımlar getirildi. Üniversiteleri sadece uzaktan (online) eğitim verecek olan  F-1 vizeli yabancı öğrenciler, derhal ülkelerine dönmek zorunda bırakıyorlar, Ülkeyi terketmek istemezlerse tamamen online olmayan bir üniversiteye acilen transfer etmeleri gerekiyor.

Türk öğrenciler burslarını kaybedebilir

Kararı Halk TV'ye değerlendiren  Admittance Kurucusu Yeşim Erez, bu kadar kısa bir süre içerisinde öğrencilerin online online üniversitelere geçmesinin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Karar 10 bin Türk öğrenciyi de etkiliyor. ABD'de %100 burs alan Türk öğrenciler burslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya..

Trump hükümeti karardan geri adım atabilir

Erez, Türk öğrencilere karar vermeden önce biraz beklemesini tavsiye ediyor.

Hükümetle kararı iptal etmesi için görüşmelerin devam ettiğini belirten Erez, Kasım'daki Başkanlık seçimlerinin de kararın iptalinde etkisinin olabileceğini ifade ediyor.

Erez ayrıca, Harvard ve MIT gibi üniversitelerin Trump Hükümetine karşı açtığı davanın da kuvvetli etkileri olacağını söyledi.