Halk TV Canlı Yayın
TRT'de skandalın sebebi geçmişe dayanıyor!
TRT Haber'de "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun" yazısı tepki çekti. Daha sonra bir açıklama yapan TRT, suçu personele yıktı. Aslında skandal hatanın sebebi geçmişe dayanıyor...

Haber: İrem Yıldırım

TRT'de yaşanan 19 Mayıs skandalının ardından tepkiler büyüyor. Konuya ilişkin halktv.com.tr'ye konuşan Haber-Sen 5 No'lu Şube Başkanı Özlem Berkit, TRT'nin bütün eğitimli kadrosunun bir yıl önce KHK'yle uzaklaştırıldığını belirtti.

Eğitimli kadro geçtiğimiz yıl KHK ile tasfiye edilmiş

2019 yılının 14 Mayıs'ında yaşanan tasfiyelerin ardından eylül ayında da 2 bin personelin zorunlu olarak emekli edildiğini belirten Berkit şöyle konuştu:

"TRT bizim şubemize bağlı. Tam bir yıl önce, TRT'nin bütün eğitimli kadrosu bir KHK ile uzaklaştırıldı. Geçtiğimiz yılın 14 Mayıs'ında yaşandı bu olay. O yılın eylül ayında ise 2 bin personel zorunlu emekli edildi. Ardından da özel hukuk yükümlülüklerine tabi personel diye birçok kişiyi TRT'ye doldurdular. Şimdiyse TRT bu hâlde. Hepsi sonradan alınmış, sözleşmeli ve hükûmete yakın kişiler."

Bu problemler de deneyimli kadroların tümünün tasfiye edilmesinden kaynaklı. Bizim 200 arkadaşımızı da başka kurumlara sürdüler. Bunların içinde spikerler, prodüktörler, grafikerler ve muhabirler vardı. Hepsi de deneyimli insanlardı.

Ne olmuştu?

TRT Haber'de, Oya Eren'in sunduğu Dün Bugün isimli programda stüdyoda bulunan ekranda "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun" yazılmış ve yurttaşlar bu duruma tepki göstermişti. Bunun üzerine bir duyuru yapan TRT, özür dilemiş ve ciddiyetsizliğinin faturasını personele keserek kişi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Daha sonra, hatanın gün boyunca tekrarlandığı ortaya çıktı. Sabah saatlerinde bir haber bülteninde daha aynı arka planın kullanıldığı görüldü. TRT'nin personele kesmeye çalıştığı faturanın aslında ciddiyetsizlik ve liyakatsizliğin eseri olduğu gözler önüne serildi.