Tarsus'tan maske ve dezenfektan seferberliği

Tarsus Emekçi Kadın Kooperatif Başkanı Avukat Derya Bozdoğan ve eşi Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Türkiye'yi etkisi altına alan (Covid-19) salgını sonrası üretimin talebe yetişememesi üzerine maske üretim seferberliği başlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mart 2020 20:12

Muhabir: Bülent Akbuga

Tarsus Emekçi Kadın Kooperatif Başkanı Avukat Derya Özinç Bozdoğan ve eşi Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını sonrası üretimin talebe yetişememesi üzerine maske üretim seferberliği başlattı.

"Kurtuluş Savaşı'nda cepheye çarık dikerek gönderen kadınların mücadele ruhları kodlarına işlemiş"

Derya Özinç Bozdoğan, "Eşim maske üretimine karar verdiğinde, akşam saat 9'da dikiş yapan kadınlarımızın olup olmadığını sordu. Ben de kooperatifteki kadınların dikiş yapabileceğini söyleyip akşam saat 10'da kadınlarımıza haber verdim. Ve gece saat 11'de maske üretimine başladılar. Bu mücadeleci kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı'nda cepheye çarık dikerek gönderen kadınların mücadele ruhları kodlarına öyle bir işlemiş ki kadınlarımız gece-gündüz maske üretip ücretsiz dağıtım konusunda inanılmaz emekler harcadılar. Sadece buradaki gönüllü kadınlarımız değil, Tarsus'ta gönlünü veren ve Tarsus halkının sağlığını düşünen kadınlarımız birkaç noktada dikim evlerinde günlerce sabahlara kadar maske üretiyorlar. Hep beraber bu mücadeleyi birlikte yaparak, bu kötü günleri birlikte aşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Birçok belediye ve hastaneden talep geldi

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, ilk etapta hedeflerinin 20 bin maske olduğunu belirtirken; Mersin'in Mezitli ve Yenişehir ilçeleri ile tıp fakültesi, şehir hastanesinin onkoloji servisi ve diğer hastanelerinden olmak üzere, Bitlis ve Osmaniye'den de gelen talepler üzerine üretimi hızlandırdıklarını ifade etti.

Sadece maske değil, ücretsiz dağıtılmak üzere dezenfektan da üretiyorlar

Haluk Bozdoğan, ücretsiz dağıtılmak üzere üretilen maskelerin yanısıra laboratuvarlarında yine ücretsiz dağıtılmak üzere dezenfektan da ürettiklerini ifade etti.

Bozdoğan şöyle konuştu:

Meslek edindirmede makinelerimiz var, 20 elemanımız gece-gündüz maske üretiyor ve sterilize ediliyor. Başka belediyelerden de talepler var, oralara da gönderiyoruz. Kendi dezenfektanımızı üretiyoruz. Laboratuvarda dezenfektan üretim çalışmalarımız da gece-gündüz devam ediyor. Maskeler ve dezenfektanlar ücretsiz olacak. Geceleri saat 2'de gelip görevi devralan gönüllü terzilerimiz var. Kadınlarımız inanılmaz çalışıyor. Kooperatife bağlı kadınlarımızın özellikle maske yapımında gönüllü çalışmaları beni çok duygulandırıyor. Halkımızdan özellikle rica ediyorum, mümkün olduğu kadar evlerinde kalsınlar.

Maske fırsatçılarına geçit vermiyorlar

Bu çalışmanın hem halk sağlığının ücretsiz bir şekilde karşılanması hem de maske fırsatçılarına geçit vermemesi açısından çok önemli olduğunu da belirten Tarsus Belediye Başkanı Bozdoğan, "Bu aynı bir seferberlik gibi, ciddi bir çalışma yapılıyor" ifadelerini kullandı.