Halk TV Canlı Yayın
Suriye'den Libya'ya asker götüren ÖSO komutanı öldürüldü
Hafter güçleri, Suriye'den Libya'ya asker götürme organizasyonunun da başında yer alan isimlerden olan ÖSO 2'nci Kolordu Komutanı Muhammed Hindavi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

Haber: Ali Isıyel

Libya'da Tobruk'ta konumlanan General Hafter'e bağlı ordu, Libya'daki çatışmalarda Muhammed Hindavi'nin öldürüldüğünü kimliğini yayımlayarak duyurdu.. Hasan Sivri, Twitter hesabından Hafterin duyurusunu paylaştı.

Muhammed Hindavi, eski ismiyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak bilinen Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı 2'nci Kolordu Komutanı.

Libya basını, üç ay önce, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'yu Libya'ya göndereceğini duyurmuştu.

Suriye'den Libya'ya paralı asker götüren organizasyonun başındaydı

Halk TV'den Ali Isıyel'e konuşan Suriyeli gazeteci Sarkis Kassarjian, Libya'daki kaynaklarından olayı teyit ettiğini ifade etti. Kassarjian'ın verdiği bilgilere göre; Suriye'deki silahlı El Hamzet isimli grubun komutanı olan Hindavi, daha sonra grubuyla birlikte ÖSO'ya katıldı. Hindavi'nin, Libya'ya Suriye'den paralı asker ve silah götüren organizasyonu da yürütenlerin arasında olduğu bilinirken, bölgede önemli bir komutan olduğu vurgulandı. Geçtiğimiz aylarda Hindavi'nin öldürüldüğü haberleri çıkmıştı ancak bu kez kimlik fotoğrafıyla birlikte doğrulandı.

Kaldıkları askeri kamptan Toyota markalı otomobille yanındaki korumasıyla birlikte ayrılan Hindavi'nin önünü arabayla kesen silahlı bir grup, Hindavi ve korumasına ateş açtı. Hindavi olay yerinde ölürken, koruması yaralı bir şekilde kaçmayı başardı. Ateş açan grup ise olay yerinden ayrıldı.

Geçtiğimiz hafta da bir komutan öldürülmüştü

Geçtiğimiz hafta da Ebubekir isminde Halepli bir ÖSO komutanı Libya'daki pazarın içinde suikasta uğramış ve orada hayatını kaybetmişti.

Türk temsilciliklerini hedef aldılar

Bir süredir uluslararası basında da ÖSO'ya bağlı savaşçıların Libya'da paralı asker olarak savaştığı haberleri yer alıyordu. Öte yandan Libya kaynakları iki gün önce, Hafter'in Sarraj Hükümeti'nin başkenti olan Trablus'u sert bir şekilde hedef aldığı ve Türkiye Büyükelçiliğinin yakınlarına da saldırılar düzenlendiğini, bu saldırılardan birinde bir sivilin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada ise saldırı haberleri doğrulanmış ve "Libya'daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması hâlinde Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz" denilmişti.