Sınırdaki bekleyişin 14'üncü günü: Halk TV muhabiri İrem Yıldırım aktardı

Halk TV muhabiri İrem Yıldırım ve kameraman Yavuz Dönmez, sınırdaki göçmenlerin bekleyişinin 14'üncü gününde son gelişmeleri ve yaşananları aktardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Mart 2020 10:28

Halk TV, Yunanistan sınırında 14 gündür gerçekleri ve yaşananları aktarmaya devam ediyor. Birçok zorlukla ve engellemeyle karşılaşan Halk TV ekibi, tüm bu zorluklara rağmen halkın haber alma hakkını savunmak için 14 gündür Edirne'den, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan yaşanan insanlık trajedisini gözler önüne seriyor.

Muhabirimiz İrem Yıldırım, sınır hattında yaşanan son gelişmeleri İrfan Değirmenci ile Ana Haber'e anlattı.

- Edirne Pazarkule sınırında, göçmenlerin Avrupaya geçme çabasınının 14'üncü günü diğer günlere kıyasla daha sakin geçti. Önceki gün Yunanistan güçlerinin yaptığı sert müdahale sonrasında göçmenlerin bulunduğu tampon bölgede sessizlik hakimdi.

- Türkiye'nin gündeminde olan corona virüs, 14'üncü günde tampon bölgede de gündemdeydi. 5 bini aşkın göçmenin bulunduğu tampon bölgede corona virüsü taraması yapıldı. Öncelik ateşli hastalığı olanlara ve bebeklere verildi. Corona virüsü taramasının haricinde, Edirne'de belli bölgelerde dezenfekte işlemleri yine bugün yapıldı. Özellikle tampon bölgeye girişi olan Karaağaç Mahallesi dezenfekte edildi.

- Sınırdaki bir başka önemli gelişme ise Yunanistan'ın sınırındaki araçların üzerine yerleştirilen dev fanlardı. Bunların konulma amacı ise Yunanistan tarafından atılan gaz bombalarının rüzgar etkisiyle Yunanistan'a geri gelmesini engellemekti.