Sahi, sınırdaki göçmenlere ne oldu?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kapıları açtık," sözlerinin ardından yüz binlerce göçmen, Avrupa'ya geçmek için Yunanistan sınırına akın etti. Peki Covid-19 salgınından sonra bir ay boyunca gündemden düşmeyen göçmenlere ne oldu?

Muhabir: İrem Yıldırım

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kapıları açtık" duyurusuyla 100 binlerce göçmenin Avrupa'ya geçme çabaları 28 Şubat akşamı başladı ve zorlu bekelyiş 27 Mart'a kadar sürdü. 

Göçmenler; yaklaşık bir ay boyunca Edirne'de zorlu hava şartları, kapıların açılmaması ve Yunan güçlerinin sert müdahaleleriyle karşı karşıya kaldılar. Coronavirüs tehdidi sebebiyle göçmenler yaklaşık bir aydır bekledikleri tampon bölgeden 27 Mart akşamı otobüslere bindirilerek yurdun 9 farklı vilayetine gönderildiler. Tampon bölgeyi terk eden göçmen sayısı 5 bin 800'di.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçişleri Bakanlığı tarafından sınırı geçen göçmenlere yönelik açıklanan verilerin doğru olduğunu söyledi. Gürkan, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun en son 146 bin olarak açıkladığı geçişlerin doğru olduğunu ben de biliyorum. O kadar mülteci Edirne hattındaki sınırlardan geçerek Yunanistan’a geçti" dedi. Tazyikli sıcak su, biber gazı, plastik mermi ve gerçek mermi uygulamaları gibi sert müdahalelere maruz kalan göçmenlerden 3'ü hayatını kaybederken, 250'nin üzerinde ise yaralanma meydana geldi.