Sağlık emekçileri korunamıyor: Koruyucu ekipman yok

Sağlık emekçileri, koruyucu ekipmanlarının eksikliğini yaşıyor. Sürekli hastalarla temas hâlinde olan sağlıkçılar, hem kendileri hem aileleri hem de diğer hastaları için endişeli.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Mart 2020 10:58
Sağlık emekçileri korunamıyor: Koruyucu ekipman yok

halktv.com.tr Haber Merkezi

Umreden son dönen grubun karantina süreleri pazar günü bitiyor. Öte yandan yurtdışından dönen birçok yurttaşın da karantina süreleri sona ermek üzere. Toplum Sağlı Merkezleri (TSM) ise saha taramalarına başladı ve karantina süresi dolan yurttaşlarla da birebir ilgilenecek. Fakat gözlük, önlük, galoş, eldiven, maske gibi koruyucu ekipmanların temini konusunda sorunlar yaşanıyor.

Ekipman dağıtımı, öncelik sırasına bağlanmış durumda. Koruyucu ekipmanlar, önce coronavirüs için ayrılan hastaneler, ardından devlet hastaneleri olmak üzere en son Toplum Sağlığı Merkezlerine ulaşacak. Birçok TSM'den ellerinde malzeme olmadığına dair bilgiler gelirken, bir çalışana bulaşması durumunda saha taramasında ilgilendiği kişilere de bulaştırılmasından korkuluyor.

"Tedarik konusunda sıkıntı yok" demişti

Eğitim araştırma hastaneleri dahil birçok hastaneden malzeme tedarikinde sorunlar yaşandığı bilgileri gelirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, birkaç saat önce "Günde 8-10 milyon maske üretebilecek bir altyapımız var. 30 milyon maske üretecek kumaş stoklarımızda" ifadelerini kullandı.

Çapa'da yemek sorunu

Çapa Tıp Fakültesi de coronavirüslü hastaların yoğun olduğu hastanelerden biri. Buradaki çalışanların da ekipman sıkıntısı yaşadığı bilgileri geliyordu. Öte yandan hastanenin dün akşam yemeği menüsü sosyal medyada büyük tepki çekti. Sağlık emekçilerine verilen yemek, "Sağlık emekçilerinin bağışıklığının yüksek olması gerekiyor. Bu yemeklerle bu mümkün değil" eleştirilerine maruz kalmıştı.

Menüde, 7 zeytin ve birkaç dilim peynir ile küçük paketlerde reçel ve tereyağı bulunuyor. Menünün ortaya çıkmasının ve sosyal medyada yer bulmasının ardından, Çapa'da çalışan sağlık emekçilerine bunu duyurdukları için baskı yapıldığı da kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgiler arasında.

apayemek.jpg