Halk TV Canlı Yayın
Sağlık Bakanlığı davalık oldu: Hukuka aykırı düzenleme iddiası
Sağlık Bakanlığında hizmet iş koluna bağlı çalışan işçiler bakanlık tarafından hukuksuz bir biçimde değiştirilen madde nedeniyle baskıya uğruyor.

Haber: Neslişah Bozkurt

2018 yılında Sağlık Bakanlığınca 696 KHK ile kadroya alınan sürekli işçi olarak  çalışmaya başlayan, alt işveren işçileri ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Belirsiz İş Sözleşmesi'ne göre o dönem imzalanan "İşçinin görev yapacağı yerler ve yapacağı işler" başlıklı 4. maddesi işçi tarafının onayı alınmadan hukuksuz bir biçimde değiştirildi.

Madde,işçilerin çalışma yerlerine, görev tanımlarına, işçinin 'kusurlu' davranışlarında işverene orantılı olmayan yaptırım gücü sağlanması gibi değişiklikleri kapsıyor.

"Sözleşmeyi imzalamayan işçiler tehdit ediliyor"

Konuya ilişkin görüşünü aldığımız işçinin ifade ettiğine göre, yapılan değişiklikle birlikte sözleşmeyi imzalamayı kabul etmeyen işçilere tutanak tutturuluyor, sözleşmeyi imzalamak zorunda bırakılan işçiler ise durumdan memnun değil.

Sağlık Bakanlığına dava

Hizmet-İş sendikası, iş sözleşmesinde yapılan değişikliği iş kanununa aykırı bularak konuyu mahkemeye taşıdı. Sağlık Bakanlığı davalık oldu.

Maddede yapılan değişiklikler şöyle:

1.İşçinin görev yeri ve yapacağı işler:'İşyeri' tanımı geniş tutularak, şehir içi ve şehir dışına yapılacak işyeri değişikliği geniş bırakıldı.

2.Geçici görevlendirme: İşçinin, geçici görevlendirme maksadıyla yapılan iş yeri değişikliğini koşulsuz şartsız kabul etmesi gerekecek.

3.İstihdam edilen alandan başka bir alanda görevlendirme: İşçi bu değişiklikle birlikte görev tanımında olmayan işleri yapacağını yine koşulsuz kabul etmiş olacak.

4.Disiplin: İşçinin kusurlu davranışı bulunduğu takdirde işçiye savunma hakkı tanınmadan tutanak tutulabilecek. Yani yapılan değişiklik ile birlikte işverene orantılı olmayan bir yaptırım gücü sağlandı.

sendika11.jpg