Sağlık Bakanı Aytaç Yalman'ın coronavirüsten öldüğünü açıkladı: Peki aslında ne oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın coronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Peki aslında ne oldu?

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mart 2020 00:00
Sağlık Bakanı Aytaç Yalman'ın coronavirüsten öldüğünü açıkladı: Peki aslında ne oldu?

Muhabir: Ali Isıyel

Bugün medyaya intikal etmesi sonrası, GATA Başhekimliği eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın yeni coronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Daha sonra ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ölümün coronavirüs nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı.

Aslında ne oldu?

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, 16 Mart Pazartesi günü yaşamını yitirdi. İlk etapta KOAH sebebiyle öldüğü iddia edilirken, yapılan coronavirüs testinin de negatif çıktığı iddia edildi. Ancak, KOAH sebebiyle öldüğü iddia edilen Yalman'ın ailesi ve yakınları karantina altına alınırken; Yalman da törensiz bir biçimde defnedildi.

Mezarlıklar Müdürlüğünün sisteminde ise Yalman'ın ölüm sebebi "Kayıtlı değil" olarak geçtiği iddia edilmişti 

 screenshot-12-001.png

Tanı kitleri ne kadar güvenilir?

Uzmanlar, tanı kitlerinin nasıl üretildiğinin şeffaf bir şekilde açıklanmadığını söyleyerek, "Bu durum testin güvenilirliğine gölge düşürüyor. Sağlık Bakanlığı, tanı kitlerinin nasıl üretildiğini açıklamalı. ABD'de ilk üretilen testler, şeffaf bir biçimde açıklandıktan sonra testte hata olduğu anlaşılmış ve yeni test üretilerek o kullanıma sokulmuştu" eleştirisinde bulunmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bugün Yalman'ın ölümünün coronavirüs nedeniyle olduğuyla ilgili yaptığı konuşmasında, "Aytaç Yalman Paşa’ya KOAH tanısı konmuştu. Testi ise negatif çıkmıştı. Ölümden sonra eşi ve orduevi tarandı. Dün Yalman’ın eşi ve yakınları dahil olmak üzere pozitif çıkanlar oldu. Bu durumda Yalman, doktorlarca coronavirüsten ölmüş kabul ediliyor." ifadelerini kullandı.

Testlerde negatif çıktığı iddia edilirken daha sonra coronavirüs pozitif olduğu anlaşılması üzerine tanı kitinin güvenilirliği bir kez daha sorgulanmaya başlandı.

Öte yandan, birden fazla askeri kaynaklardan doğruladığımız bilgilere göre Yalman'ın coronavirüs nedeniyle öldüğü ve ailesi ile yakınlarının karantinaya alındığı zaten biliniyordu.