Rus uzmandan 'ateşkes' kararı sonrası değerlendirme

Rus uzmandan 'ateşkes' kararı sonrası değerlendirme

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 6 saate yakın süren görüşmelerin ardından Suriye'nin İdlib eyaleti için alınan ateşkes anlaşması sonrası Rus uzmanlar gerginliğin azaldığını ifade etti.

Çeviri: Neslişah Bozkurt

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 6 saate yakın süren görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov iki ülkenin üzerinde anlaştığı mutabakat metnini kamuoyuna açıklamış karar uyarınca Suriye'nin İdlib eyalateinde 'ateşkes' ilan edlmişti.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından Rus uzmanlar ateşkese şüpheyle yaklaşmış olsa da şu an gelinen aşamada ateşkesin 'kağıt üzerinde' değil İdlib'de somut olarak görüldüğü yazıldı.

Rus uzman, Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RSI) müdürü Elena Suponina'nın  'ateşkes' kararı sonrası görüşleri şöyle:

"Rusya, Suriye'de Türkiye ile hiçbir şekilde savaşma yoluna gitmedi. Rusya'nın yaptığı şey, Suriye hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında aracılık yapmaktı. Bunu da oldukça başarılı bir şekilde başardı. Son izlenimlere göre, gerginlikte azalma oldu. İhlal vakaları var, ancak daha fazla tecrit edilmiş durumdalar. Bu durum da geneli değil istisnayı gösteriyor.

Ayrıca, son aylarda yaşananlara göre, İdlib'in güneyinde yer alan Rus üssünde daha fazla güvenlik sağlandı. Militanlar yaklaşık 50 km uzaklıktalar. İdlib eyaletinin önemli bir kısmı (neredeyse yarısı) Suriye ordusu tarafından kurtarıldı. Anahtar nokta olan M5 Şam-Halep karayolu üzerindeki kontrolü geri kazandı. Yani, çok büyük ilerleme kaydedildi. Şimdilik, ateşkesin askeri açıdan ne kadar süreceğini garanti ederek söyleyemesek bile, Türkiye'nin barış anlaşmalarına uymayı amaçlayan siyasi iradesi, barış için umut etmemizi sağlıyor.

Türkiye ve Rusya'nın ortak devriyeye başlaması sonrası devriyeye yönelik provakasyon beklemeli miyiz?

Yerel halkla çatışmalar anlamında bu tarz olaylar ABD ordusunda daha sık meydana geliyor. Doğuda, Amerikan konvoyları sık sık taşlanmıştı. Bu tür olaylar, büyük olasılıkla Rus askeri polis ile nadiren meydana geliyor. Suriye'de kendi gözlerimle askeri polisimizin profesyonel olarak çalıştığını ve yerel halkın Rus askeri polisine güvendiğini gördüm. Devriyelerin ortak olacağını ve Türkiye'nin güvenliklerini garanti edeceğini unutmayın.

Türkiye'de birçok kişi ateşkesin bazı yönlerinden memnun olmasa da, öneminin anlaşıldığını düşünüyorum. Gerginlik azaldı. Uzun vadede bir barışı umuyorum.