ODTÜ öğrencileri TGB ve rektörlüğe tepki gösterdi: TGB'liler kampüse dışarıdan gelmiş

ODTÜ öğrencileri TGB ve rektörlüğe tepki gösterdi: TGB'liler kampüse dışarıdan gelmiş
İki gündür TGB'liler tarafından ODTÜ'de yapılan provokasyonlara karşı ODTÜ öğrencileri bugün gerçekleştirdikleri protesto ile tepki gösterirken; rektörlükten gelen e-posta TGB'lilerin ODTÜ öğrencisi olmadığını itiraf eder niteletikteydi.

Haber: Ali Isıyel

İki gündür Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin yaptığı provokasyonlara karşı bugün Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklaması için rektörlük önünde toplanan öğrenciler ODTÜ'nün iktidar tarafından yıllardır baskı ve saldırılar ile sindirilmeye çalışıldığını hatırlatarak, TGB'lilerin dün polis korumasında yaptıkları provokasyona tepki gösterdi.

Öğrenciler, asıl sorumlunun ODTÜ rektörlüğü olduğunu belirttikleri olay hakkında "Kolluk güçlerinin ve iktidarın üniversitelerdeki uzantısı olan TGB'li çetelerin kampüse bu kadar rahat girmesindeki esas sorumlu ODTÜ rektörlüğüdür. Dışarıdan gelen çetelerin ellerinde coplarla öğrencileri tehdit etmesi ve yaralamasına göz yuman ODTÜ rektörü Verşan Kök, ODTÜ'ye rektör olamayacağını bir kez daha kanıtlamıştır" ifadelerini kullandı.

ODTÜ öğrencilerinin basın açıklaması şöyle:

odtubasin.jpg

Rektörlükten itiraf gibi e-posta

ODTÜ öğrencilerine dün yaşanan olaylardan sonra rektörlük tarafından gönderilen e-postada TGB'lilerin üniversite kampüsüne dışarıdan geldiği "Uzun süredir yapılan incelemeler sonunda, olaylara dışarıdan katılan bu kişilerin çoğunluğunun Kampüsümüze girişlerinin, bazı mensuplarımız tarafından ODTÜpass’a ziyaretçi kaydı yapılması yoluyla sağlandığı görülmüştür" ifadeleriyle itiraf edildi.

ODTÜ öğrencileri ise yine aynı e-postada bahsedilen "güvenlik güçlerinin üstün çabalarının" üniversite öğrencisi olmayan TGB'lilerin kampüse girerken neden gösterilmediği konusunda tepki gösterdi.

E-postanın tamamı şöyle:

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

Üniversitemizin tüm paydaşlarının; geleceği yönetecek, yönlendirecek bireyler olarak gördüğü tüm öğrencilerimizden beklentisi birbirlerine saygı, hoşgörü ve anlayış içinde davranmalarıdır. Unutulmamalıdır ki birbirinin hakkına ve özgürlüğüne saygılı, sorumlu davranma yetkinliği demokratik bir toplumun yaratılmasında ve yaşatılmasında temel değerlerdir.

 

Ancak son dönemlerde Üniversitemizde bu anlayışın dışındaki birtakım olaylara şahit olmaktayız.  Üniversitemizin bazı resmi topluluklarının düzenlediği etkinliklerin yapıldığı bina ve amfilerin; bir grup öğrenci, resmi olmayan topluluklar veya Üniversitemizle bağlantısı olmayan kişiler tarafından işgal edilmesi sonucunda veya sorumlu akademik birimler tarafından yapılan plansız yer değişiklikleri neticesinde istenmeyen süreçler yaşanmıştır. Bu ve benzeri olaylar Üniversitemizdeki akademik çalışma ortamına büyük zarar vermektedir.

 

18 Şubat 2020 tarihinde farklı görüşteki öğrenciler arasında MM Binası önünde yaşanabilecek muhtemel olaylar güvenlik birimimizin üstün çabası ile önlenmiştir. Ancak bu süreç 19 Şubat 2020 tarihinde de devam etmiş ve iki öğrenci grubu arasında Kafeterya bölgesinde gerginlikler yaşanmıştır. Olayların, kampüs güvenliği açısından riskli bir boyuta ulaşması neticesinde güvenlik birimlerinden destek alınması ihtiyacı doğmuş, güvenlik birimleri her iki grubun arasına girerek olayların büyümesini önlemiştir.

 

Üniversitemizdeki akademik ortama hiçbir şekilde yakışmayan bu olaylar, her iki gruptan Üniversitemiz mensubu veya öğrencisi olmayan kişilerin dahil olmasıyla kabul edilemez ve tehlikeli bir boyuta ulaşmaktadır. Uzun süredir yapılan incelemeler sonunda, olaylara dışarıdan katılan bu kişilerin çoğunluğunun Kampüsümüze girişlerinin, bazı mensuplarımız tarafından ODTÜpass’a ziyaretçi kaydı yapılması yoluyla sağlandığı görülmüştür. Bu ve benzeri durumlarda, mensuplarımızın Üniversitemizdeki akademik ortamı koruma bilinciyle hareket ederek bu tür işlemleri yapmamaları gereğini ve konunun önemini bir kez daha vurgulamak isteriz.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

Tüm öğrencilerimiz kendilerini ifade etme, başkalarını dinleme ve çatışmaları çözme biçimlerini “Şiddetsiz İletişim” çerçevesine oturtmalı, bunun bilinci ve tutumu içinde hareket etmelidirler.

 

ODTÜ Yönetimi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Üniversitemizdeki tüm öğrencilerimize karşı eşit mesafede durarak, ODTÜ’yü her alanda başarıları ile sürekli gündemde tutan bir Üniversite yapma çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Başarı dilekleri ve sevgilerimizle.

Ne olmuştu?

Dün ve ondan önceki gün, TGB'liler ODTÜ'ye girerek öğrencileri provoke etmeye çalışmış ancak ilk gün öğrenciler tarafından gördükleri tepki sonrası pikaplarla kaçmak zorunda kalmışlardı. Dün ise okula girmelerinin hemen ardından yemekhanede provokasyona başlamış, polis ekipleri ise son hızla bu noktaya intikal edip TGB'nin provokasyonuna tepki gösteren öğrencilere biber gazlı müdahalede bulunmuştu. Bunun üzerine yaşananlardan sonra TGB ve polis okulu terk etmiş, ODTÜ öğrencileri ise rektörlük önünde toplanarak durumu protesto etmişti.

Etiketler :