Obama'nın eski danışmanı Joshua Walker, coronavirüs salgınını Halk TV'ye anlattı

ABD'nin eski başkanı Barack Obama'nın Dış Politika danışmanlarından Amerikalı Diplomat Joshua Walker, ülkedeki coronavirüs vakalarını ve Trump yönetiminin olaya yaklaşımını HALK TV’ye anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mart 2020 16:47

Röportaj: Ayşegül Kasap
Seslendiren: Emre Alım

ABD'li diplomat Joshua Walker HALK TV'ye yaptığı açıklamada, New York'taki coronavirüs vaka sayılarının bu kadar fazla olmasının nedeni olarak; nüfus fazlalığı, karantina kararı alınmaması ve Amerika Sağlık Sisteminin yetersizliğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“New York valisi Andrew Cuomo etkili bir lider ancak virüs oldukça yeni... İnsanlara ne yapıp ne yapmayacakları konusunda birçok kural ve kısıtlamadan söz ediyoruz. Kimse bununla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. Bu yüzden ilk önce hasta olan insanlar sadece evlerinde kalırlarsa durumun düzeleceğini düşündük. Ama birçok genç virüsü taşıyor ve bunun farkında değiller. Ve virüsü bulaştırıyorlar Bu nedenle New York’taki önlemler etkisini göstermedi.

Şimdi herkese evde kalması söyleniyor, hastaneye gitmek ya da yiyecek almak zorunda kalmadıkça... Markete gittiğinizde bile uzun kuyruklar beklemek zorundasınız ve herkes arasına en az 2 metre mesafe koymalı. Umarım bu etkili olur”

“New York ABD ekonomisi için önemli”

ABD başkanı Donald Trump'ın coronavirüsü ilk başlarda basit bir grip olarak gördüğünü ancak New York valisi Cuomo’nun başından beri bunu bir halk sağlığı krizi olarak gördüğünü belirten Walker şöyle devam etti;

“Bildiğiniz gibi Donald Trump New Yorklu ancak New Yorkluların çoğu Trump’ı sevmez. Başkan Trump ABD üzerindeki ekonomik etkilere odaklandı ve Amerikalılara güvence vermeye çalıştı. Trump ve Cuomo birbirlerini çok sevmemelerine rağmen saygı çerçevesinde çalışmalarını izlemek ilginçti. Bunu yaptılar çünkü New York eyaleti geniş bir Amerikan nüfusuna sahip ve ekonomi için önemli. Bu yüzden şimdi daha yakından birlikte çalışıp çalışamayacaklarını göreceğiz.”

ABD dünyanın en zengin ülkesi ama sağlık sistemi zayıf

Walker ABD’nin sağlık sistemi ile yaşanan krize ise şu ifadelerle dikkat çekti;

“Bildiğiniz gibi Amerika sağlık sistemi tam olarak kamulaştırılmadı. Japonya ve coronavirüs krizinde başarılı olan birçok Asya ülkesinden farklı olarak Amerika güçlük yaşadı; bazı insanlar çok pahalıya mal olduğu için test yaptıramadı bazı insanlar öldü. Bence bu noktada Amerika’nın zayıf bir sağlık sistemi var Bu bir Amerikan paradoksudur, dünyanın en zengin ülkesi ama böyle bir krizle başa çıkamadı”

ABD vaka sayısında Çin ve İtalya’yı geçti

Dünya sağlık Örgütü'nün “Coronavirüsün merkezi ABD olacak” uyarısı için de konuşan Walker şu ifadeleri kullandı;

“Ne yazık ki bu doğru. Vaka sayısında Çin ve İtalya’yı geçtik. Bu virüsün Asya’dan ve Çin’den gelişini izledik ama hiçbir şey yapmadık. Ne yazık ki kimse bu virüsle bizi nelerin beklediğini bilmiyordu. Ve bir sürprizle karşılaştık.” Trump’ın söylemi ırkçı bir yaklaşım Trump coronavirüs ile ilgili “Çin virüsü” ifadelerini kullanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da G7 zirvesinde “Wuhan virüsü” ifadelerinde ısrarcı olduğu ve zirvedeki diğer liderlerin buna karşı çıktığı için için pandemi ile ilgili ortak bir metne imza atılamamıştı.

Walker, Trump yönetiminin “Çin Virüsü” deyimi hakkında ise şöyle konuştu;

“Birçok Amerikalı bunun ırkçı olduğunu söyledi. Virüs Çinli ya da Amerikalı arasında ayrım yapmaz. Bu virüs fırsatını bulduğu herhangi bir bölgeden yayılabilir. Amerika’nın, birçok Amerikalının; Çin hükûmetin resmi olarak bunu insanlara açıklamayı 3 hafta beklettiği için oldukça üzgün olduğu çok açık.”