Memur-Sen'in şikâyet ettiği sendikacı Malatya'ya sürüldü: BTS savaştı ve kazandı!

Memur-Sen'in şikâyet ettiği sendikacı Malatya'ya sürüldü: BTS savaştı ve kazandı!
BTS'nin mücadelesi sonuç verdi. İzmir'de Memur-Sen temsilcisinin şikâyeti üzerine TCDD'nin Malatya'ya sürdüğü Ünal Karaman'ın 3 ay sonra İzmir'deki işine döneceğinin taahhüdü alındı.

Haber: Ali Isıyel

İzmir'de KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi ve sendikanın eski şube yöneticisi olan Ünal Karadağ, Memur-Sen temsilcisinden gelen şikayet üzerine TCDD tarafından İzmir'den Malatya'ya sürüldü.

Sendikal mücadele veren Ünal Karadağ'ın Malatya'ya sürülmesi üzerine, BTS basın açıklaması ve eylemler gerçekleştirdi.

TCDD Genel Müdürü ile üç kez görüşme gerçekleştiren sendika çözümsüzlük sonrası dün basın açıklamasında bulundu ve 49 BTS üyesi TCDD Genel Müdürlüğünün önünde oturma eylemi yaptı. Gece 12'de çevik kuvvetin müdahalesiyle dağıtılan grup, bugün tekrar bir araya geldi.

Binanın önünde çevik kuvvetin güvenlik çemberi oluşturması sonrası bina içinde bekleyen sendika üyeleri daha sonra bir basın açıklamasında daha bulundu.

Sendika kazandı!

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Az önce saat 15.00 civarında geri adım atıldı ve istediğimizi aldık" açıklamasında bulundu.

Yazılı olarak Karadağ'ın 3 ay sonra İzmir'e yeniden döneceğinin taahhüdü alındı.

BTS'den açıklama

BTS'den yapılan yazılı açıklamada, "Yapılan görüşmede üyemiz Ünal Karadağ’ın 3 ay süreyle Malatya’da geçici görevlendirildiği, ardında asıl işyeri olan İzmir’de görevine devam edeceği yönünde mutabık kalınmış ve gerekli işlemler TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

BTS'nin açıklaması şöyle:

Sendikamız üyesi Ünal Karadağ’ın İzmir’den Malatya’ya sürgün edilmesi üzerine bu sürgünün geri alınması amacıyla aynı gün TCDD Genel Müdürü ve ilgili Daire Başkanı ile yaptığımız görüşmenin olumsuz sonuçlanması üzerine MYK ve Şube üyelerimizle birlikte dün (13 Şubat 2020) TCDD Genel Müdürlük katında oturma eylemi başlatılmış, TCDD Genel Müdürlüğü üyemizin sürgününün durdurulması yönündeki haklı talebimizi çözmek yerine Genel Müdürlük binası içine gece saat 23.30’da emniyet güçlerinin girmesini talep ederek içeride bulunan arkadaşlarımızı polis zoruyla dışarıya çıkartılması sağlanmıştı.

Sendikamız tarafından üyemizin sürgün edilmesi kararının iptali yönündeki kararlı tutumumuz sürmekte olup bu kapsamda sendikamız tarafından bugün (14 Şubat 2020 Cuma) TCDD Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılmıştır.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ve Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların Yürütme Kurulu üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in konuşmalarının ardından Sendikamız Genel Başkanı Hasan Bektaş tarafından basın açıklaması okunmuştur.

Basın açıklamasının ardından TCDD Genel Müdürlüğü binasına girmek isteyen kurum çalışanı sendikamız üye ve yöneticilerinin içeri alınmak istenmemeleri üzerine arbede yaşanmıştır. Genel Başkanımıza da müdahale etmeye çalışan Koruma ve Güvenlik Görevlileriyle üyelerimiz arasında yaşanan arbedenin ardından bina önünde bulunan Çevik Kuvvetin müdahalesi yaşanmıştır.

Genel Başkanımız ve Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı tarafından sürgün kararının iptaline yönelik olarak basın açıklaması öncesi yapılan görüşmenin devamı niteliğinde basın açıklamasının ardından da yeniden görüşme yapmak üzere TCDD Genel Müdür Yardımcısı Bilal Tırnakçı’nın makamını çıkılmıştır.

Yapılan görüşmede üyemiz Ünal Karadağ’ın 3 ay süreyle Malatya’da geçici görevlendirildiği, ardında asıl işyeri olan İzmir’de görevine devam edeceği yönünde mutabık kalınmış ve gerekli işlemler TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

Ayrıca üyemiz Ünal Karadağ hakkında sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Memur Sen'e bağlı UÇMS İzmir Şube Başkan Yardımcısı hakkında TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerekli disiplin işleminin yapılması talep edilirken sendikamız tarafından da bu kişi hakkında yargı makamlarına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Etiketler :