Medipol Hastanesi tavır değiştirdi: Mayısa kadar maaşlar ödenecek

Halk TV'nin ortaya çıkarmasının ardından Türkiye'de gündeme oturan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Medipol Hastanesi'nde ücretsiz izin uygulamasından dönüldü. Sağlık emekçileri mayısa kadar maaşlarını alacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Nisan 2020 12:57
Medipol Hastanesi tavır değiştirdi: Mayısa kadar maaşlar ödenecek

Muhabir: Ali Isıyel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Medipol Hastanesi'nde doktor, hemşire ve temizlik personeli hariç geri kalan sağlık emekçileri Covid-19 salgını sonrası yıllık izne zorlandığı iddia edilmiş ve yıllık izni bitenlerin ücretsiz izne çıkartılacağı söylenmişti.

Koca'ya bir basın toplantısı sırasında Medyascope muhabiri Batu Bozkürk haberimizi sormuş ve "Beni o hastanede 1,5 yıldır görmemişlerdir, ilişkimi kestim" şeklinde bir yanıt almıştı.

Mayısa kadar maaşlar ödenecek, mayısta tekrar değerlendirilecek

Daha önce ortaya çıkarttığımız olayın üzerinden iki hafta geçti ve yıllık izne çıkan personellerin bir kısmının izin süreleri doldu. Kaynağımızın aktardığına göre, haberimizden sonra uygulamada değişikliğe giden Medipol Hastanesi, personellerin maaşlarını mayısa kadar ödeyecek. Yıllık izni olan personeller izinlerini kullanacakken; izni biten personeller için gün aşırı çalışma yöntemine gidecek olan hastane, mayıs sonrası durumun tekrar değerlendirileceğini ifade etti.

Medipol Hastanesi'nden açıklama

Medipol Hastanesi, haberimizin ardından Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Gazi Yiğitbaşı'nın imzasıyla yayımladığı kamuoyuna duyuru metninde, "Tıbbi hizmetler dışında çalışan idari ve destek hizmetlerimiz için bu birimlerdeki ihtiyacı karşılayacak asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sırasında hiçbir personelimiz ücretsiz izne zorlanmadığı gibi çalışma mevzuatı açısından bir mağduriyet doğmamasına da büyük özen gösterilmektedir" ifadeleri kullanıldı.