Kirazlıtepe'de yetkisiz raporla mühürleme yapılmak istendi: Mahalleli tepki gösterdi

Kirazlıtepe'de yetkisiz raporla mühürleme yapılmak istendi: Mahalleli tepki gösterdi
İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Kirazlıtepe'de 'kentsel dönüşüm' krizi sürüyor. Ekimde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen, yetkisiz kişilerce verilen belgelerle mühürleme yapmak isteyen belediyeye yurttaşlar tepkili.

Haber: Ali Isıyel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Üsküdar'ın Kirazlıtepe Mahallesi'nde başlattığı kentsel dönüşüm için satışı yapılması planlanan evler, mahalle sakinleri tarafından yargıya taşınmış ve 17 Ekim 2019 tarihinde mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vererek satışı iptal etmişti.

Üsküdar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evlerini 'kentsel dönüşüme' vermek istemeyen Kirazlıtepe Mahallesi sakinlerinin evlerine satış tebligatları göndererek evleri satışa çıkarmıştı. Mahalle sakinleri, arazinin hukuksuz bir biçimde 'riski alan' olarak ilân edildiğini ve zorla muvafakatname imzalatılmak istendiğini vurgulayarak yürütmenin durdurulması için olayı yargıya taşımıştı. İstanbul 10'uncu İdare Mahkemesi ise "Dava konusu işlemin uygulanması hâlinde telafisi güç zararlar doğurabilir" diyerek yürütmeyi durdurmuştu.

Üsküdar Belediyesi vazgeçmiyor: Yetkisiz kişiden alınan belge

Aradan aylar geçti ancak Üsküdar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının satmak istediği arazi yürütmeyi durdurma kararına rağmen türlü oyunlarla satılmaya çalışılıyor.

Üsküdar Belediyesi, tapunun zorla alınmasını içeren muvafakatnameye imza atmayan bir mahalle sakininin evini mühürlemek için bugün "inşaatın dibinde olduğu için can ve mal kaybına sebep olabilir" tespitini içeren bir belgeyle kapıya dayandı. Ancak alınan belge tamamen usule aykırı bir belge. Bakanlık tarafından değil Üsküdar Belediyesi tarafından alınan bu belge, bakanlık tarafından ne bilirkişi ne de herhangi bir şekilde yetkilendirilmemiş, İstanbul Üniversitesi'ne mensup bir kişi tarafından verilmiş.

Önce mühürlemeyi yapıp sonra tahliye etmek istediler

Konuyla yakından ilgilenen Avukat Onur Cingil, "Buradaki amaç belli. Amaç, imzayı almayıp satışı da yapamayınca metazori yoluyla yıldırmak için mühürleme yapmak. Kaldı ki, tebliğ usulü anlamında da sıkıntı var. Önce tebliğ edilmesi, bunun ardından hukuki imkanlara başvurma ve tahliye edebilme imkânı verilmesi gerekir. Ancak mühürlemeyi yapıp sonra tahliye edebileceklerini söylediler." diye konuştu.

Tepki gösteren mahalle sakinleri ve Cingil'in de katıldığı uzun süren tartışmalar sonrasında, mühürleyemeden yarın sabah 10.00'da gelmek üzere gittiler. Cingil, dava dilekçesini hazırladığını ve yürütmeyi durdurma kararını yarın sabaha kadar almak için mücadele edeceğini belirtti.

Etiketler :