Karartılan medyaya karartma: Fox TV, tutuklanan gazetecileri sansürledi

Libya'da şehit olan MİT mensubunun haberleştirilmesi üzerine hedef gösterilen gazeteciler tutuklandı. Medyaya uygulanan bu karartma ise muhalif kimliğiyle bilinen Fox TV tarafından uygulanan karartmayla katmerlendirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Haziran 2020 21:41
Karartılan medyaya karartma: Fox TV, tutuklanan gazetecileri sansürledi

Haber: Fırat Yeşilçınar

Haberin ardından Yeniçağ yazrı Murat Ağırel, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Muhabiri Hülya Kılınç, Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Yeni Yaşam gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmıştı.

Dün gerçekleştirilen CHP grup toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tüm gazetecilerin isimlerini sayarak "Bu ülkenin onurusunuz" sözleriyle gazetecilere destek olmuştu.

Fox TV Kılıçdaroğlu'nun bu tepkisini haberleştirirken, Yeni Yaşam gazetesi çalışanlarının isimlerinin geçtiği kısımları sansürledi, sunucu Fatih Portakal gazetecilerin isimlerini sayarken Yeni Yaşam çalışanlarını saymadı ve arkaplandaki görüntüde bu gazeteciler gösterilmedi.

Yeni Yaşam gazetesi, Fox TV'nin sansürünü haberleştirdikten sonra t24 Fatih Portakal'a ulaşarak sansürün sebebini sordu. Portakal, "Onları unuttum, telafisini yaparım" diye yanıt verse de Kılıçdaroğlu'nun isimleri saydığı kısmın bilinçli olarak kesilmesi açıklanmayan bir nokta olarak kaldı.