Karantina günlerinde İstanbul: Hastaneler ve sokaklar ne durumda?

İstanbul'da hastaneler tanı kiti eksikliği çekerken, sokaklar ise hâlâ dolu. Dün tüm Türkiye'de 2 bin 953 test yapıldı ancak TTB daha fazla yapılması gerektiğini belirtiyor. İşte İstanbul'dan hastane ve sokak manzaraları...

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2020 09:29

Muhabir: Ali Isıyel

İstanbul'da özel bir hastanenin hekimi, kendilerinde tanı kiti olmadığını ve yeni tip coronavirüs (Covid-19) şüphesiyle gelen hastaları eğitim-araştırma hastanelerine yönlendirdiklerini söyledi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz doktor, "Burada tanı kiti yok. Şu an var olan hastalarımız arasında coronavirüs olan var mı yok mu bilemiyoruz bu yüzden. Diğer hastanelere yönlendiriyoruz. Zaten tanı kiti olsa bile bakanlığa gönderilen test sonuçları 4-5 gün sonra geliyor. Ülke genelinde yapılan test sayısı da yetersiz." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün itibarıyla son 24 saatte 2 bin 953 şüpheliye test yapıldığını belirtmişti. Bu sayı, bir önceki günden daha az olması nedeniyle yurttaşlar arasında eleştirilere neden olmuştu.

Çapa'da test yapılmaya başlandı

Çapa'da ise testler geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başladı. İlk etapta tanı kiti bulunmayan ve test yapamayan Türkiye'nin en prestijli hastanelerinden biri olan Çapa'da ekipman yetersizliği olduğu da konuşulanlar arasındaydı. Bugün ziyaret ettiğimiz hastanede belirgin bir yoğunluk yaşanmazken birçok birim kapatılarak coronavirüs hastalarının bakımı için geçici olarak görevlendirilmiş durumda. Hastane bahçesinde konuştuğumuz bir kalp hastası, "Bizimle coronavirüs hastalarını ayrı yerlere koydular. Koridorun solunda biz, sağında ise coronavirüs hastaları duruyor. Uzmanı değilim ama hijyen koşullarına da çok dikkat ediliyor gibi değil" ifadelerini kullandı.

apa.jpg
Çapa Tıp Acil Servis önü

Öte yandan hastanenin başhekimi Ümmühan Alkaç, 15 dakikada sonuç veren tanı kitlerinin kendilerinde olmadığını ve bu kitlerin de çok güvenilir olmadığını belirtti. Alkaç, "Bu kitler pozitif vakaları tespit etmek için kullanılıyor. Hızlı sonuç veriyor ama güvenilir değil. Negatif çıkan bir sonucun aslında pozitif olma ihtimali var. Yine de pozitif çıkan bir sonuç için hızlıca harekete geçilmesine olanak sağlaması bakımından faydalı" ifadelerini kullandı.

Alkaç, Çapa'yla ilgili diğer sorularımıza yanıt vermezken sadece "Ekipman sıkıntımız yok" demekle yetindi.

İstanbul'dan 'karantina' manzaraları

Özellikle Aksaray'da hayat kaldığı yerden devam ediyor. Birçok dükkan ve işyerinin kapalı olmasına karşın yurttaşlar ve yaşlılar sokaklarda dolaşmaya devam ediyor.

Özellikle yabancı uyruklu kargo ve kredi kartı çekimi işlerini yapan kimselerin yoğun kalabalık oluşturduğu semtte yetkililerin de kalabalığı dağıtmak için hiçbir girişimde bulunmadığını gördük.

aksaray.jpg
Aksaray - İstanbul

Karaköy ve Eminönü'nde ise yine banklar dolu. Balıkçılar ise dip dibe balık tutmaya devam ediyor. Yine burada da yaşlıların sokaklarda yoğun olması dikkat çeken bir başka husus.

karakoy.jpgKaraköy - İstanbul

İstiklâl Caddesi ise hemen hemen tüm dükkanların kapalı olmasının da etkisiyle karantina etkisini en çok hisseden yerlerden biri. Caddede alışık olunmayan bir sessizlik hâkim.