Johnson'a karar değiştiren coronavirüs deneyi...

Eğitime ara vermeme konusunda kararlı olan İngiliz Hükümeti ani bir kararla okulları kapattı. İngiltere ayrıca coronavirüs ile mücadele için 65 bin emekli sağlık çalışanı geri çağırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2020 18:30
Johnson'a karar değiştiren coronavirüs deneyi...

Röportaj: Ayşegül Kasap

İngiltere Başbakanı Johnson'u coronavirüs gerçeğiyle hangi deney yüzleştirdi? İngiltere coronavirüse karşı sağlık alanında hangi radikal adımları atıyor? İngiliz hükümetinin ekonomi paketinde neler var ? Tüm bu soruların yanıtlarını ve ayrıntılarını başkent Londra'da yaşayan Gazeteci Gültekin Tatar Halk TV'ye anlattı.

Virüs nüfusun yüzde 80'inden fazlasına bulaşacak

İngiliz hükûmetinin ilk zamanlarda coronavirüsün vatandaşların yüzde 80'ine kontrollü bir şekilde bulaşmasını ve 8 milyon kişinin hastanelere yatırılmasını beklediğini belirten Tatar şöyle konuştu;

“Guardian'ın sızdırdığı belgeye göre nüfusun 5'te 4'üne salgının bulaşması bekleniyor. En az 55 milyon kişiye bulaşacağı belirtiliyor. Neredeyse nüfusun tamamı, yüzde 80'ininden fazlası... 500 bin kişinin de hayatını kaybedebileceğini yazıldı.”

Johson: Her evde ölüm olacak, sevdiklerinizle vedalaşın

İngiltere Başbakanı Johnson'un okulları tatil etmeme konusunda geri atmayacağını ancak halktan baskılar geldiğini anlatan Tatar şöyle devam etti;

“Johnson konuşmasında 'Her evde ölümler olacak. Sevdiklerinizle vedalaşın' demesinden sonra halk okulların açık kalması konusundaki ısrara tepki gösterdi. Bunun üzerine 20 Mart 2020 tarihinde  okullar kapatıldı.”

Tatar, İngiltere'de halkın yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olanların gözden çıkarıldığı yönünde kaygı yaşadıklarını da aktardı.

Johnson'ı eğitime ara vermeye ikna eden deney 

Bazı bilim insanlarının Johnson'a 0-10 yaş arası çocuklarda yüksek miktarda bulunan gen sayısından dolayı ölüm olmayacağını söyleyerek eğitimin devam etmesine ikna ettiğini ifade eden Tatar,

“ Ancak bazı bilim insanları da 20 kişilik bir sınıfta deney yaptı. 3 çocuğun eline bir madde sürdüler ve bu madde sadece siyah ışıkla görünebiliyordu. Daha sonra çocukları sınıfın  içine bıraktılar. O çocuklar 2 saat içinde arkadaşlarıyla oynadı. 2 saat içinde siyah ışıkla sınıfa bakıldığında sınıfın hemen hemen her yerine o virüs bulaştı. Kiminin omuzunda kininin çenesinde yüzünde vb... oradan da bu virüs ailelerine gidecekti. Bunu yapmalarının sebebi de virüsün nasıl hızlı yayıldığını anlatabilmekti. Bu deney Johnson ve hükümetinin hızlı karar verme nedenlerinden biridir.”

65 bin emekli sağlık çalışanı geri çağrıldı 

İngiltere'de  65 bin emekli sağlık çalışanı yeniden işe çağrıldığını belirten Tatar, ülkede coronavirüse karşı alınan ekonomi kararlarının da şu sözlerle anlattı:

“Johson hükûmeti coronavirüs ile ilgili 330 milyar sterlin bütçe ayırdı. Her çalışan kişinin bu virüsten dolayı işe gitmemesi durumunda maaşının yüzde 80'ini devlet ödeyecek.

Aynı zamanda bu süreç içerisinde iş yerleri kapanan kişilerin gelirine göre en az 25 bin sterlin olmak üzere destek verilecek. Esnafın yıllık gelirlerine göre ücret ödemeleri daha fazla da olabilecek.”

Kira ödemelerini devlet yapacak

Kira ödemelerinin de devlet tarafından yapılacağını belirten Tatar, Johnson'un açıkladığı paketten sadece İngiliz vatandaşlarının değil, ülkede yasal statü ile çalışan vergisini ödeyen herkesin yaralanabileceğini söyledi.

Yaşlılar için alışverişi devlet yapıyor

Elektrik, su ve gaz kesintisinin olmayacağını belirten tatar ülkede yaşlılara karşı alınan önelmeri de şu ifadelerle aktardı;

“Şu anda İngiltere'de devlet yaşlı dışarı çıkamayanların bir bölümünün alış verişini karşılamaya başladı. Paketler yaşlı vatandaşların kapılarını bırakılıyor.”