İzmir'de ölen bir yurttaş kireç ve özel torbayla gömüldü, aileye hiçbir test yapılmadı

İzmir'de dün öğlen saatlerinde hayatını kaybeden bir yurttaş, kireçlenerek ve özel torbayla defnedildi. Aileye coronavirüs olup olmadığı konusunda bilgi verilmezken test de yapılmadı. Yalnızca, "Evden çıkmayın" denildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2020 10:13
İzmir'de ölen bir yurttaş kireç ve özel torbayla gömüldü, aileye hiçbir test yapılmadı

Muhabir: Ali Isıyel

İzmir'de 61 yaşında bir yurttaş, dün yaşamını yitirdi. Kireçlenerek, özel torbayla ve ailesi dahi yıkamaya alınmadan gömülen yurttaşın coronavirüs nedeniyle öldüğü açıklanmazken; ölüm raporunda ise "normal ölüm" yazdığı görüldü.

Edindiğimiz bilgiye göre, uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan yurttaş 4 ay önce ciddi bir kalp krizi geçirdi ve 25 dakikalık müdahalenin sonunda hayata döndü. Daha sonra sağlık sorunları birbirini izlerken solunum yollarında yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle hava yolu stenti takıldı. 2 hafta önce ise anjiyo geçiren yurttaş, 5 gün önce durumu ağırlaşarak hastaneye kaldırıldı.

Test yapılmadı, "Evden çıkmayın" denildi

Aileye hastaneye yattığı süre boyunca yeterli bilgilendirmede bulunmayan hastane, hastanın akciğer enfeksiyonu olduğunu söylemekle yetindi. Dün ise hastanın yaşam mücadelesini kaybetmesi sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından aile, komşular ve merhumun temas etmiş olabileceği kişiler aranarak 'evden çıkmamaları' tembih edildi.

Aileye hiçbir test yapılmazken, tüm komşularının aranması üzerine aile mahallede psikolojik baskıya maruz kalmaya başladı. Taziyeye dahi kimse gitmezken, mahallede sevilen bir kişi olan merhumun cenaze namazına da 20-25 kişi katıldı. Ulaştığımız ve konuştuğumuz bir aile üyesi "Bize evden çıkmayın dendi. Doğru düzgün bilgi de verilmiyor başka. Test de yapmadılar. Ama yan komşuya, bakkala kadar ulaşmış bakanlık. Psikolojik baskıya da maruz kalıyoruz" diyerek isyan etti. Acılarını bile yaşayamadıklarını belirten aile üyesi, "Taziyeye kimse gelmedi, normalde belki bin kişi gelecekken, cenaze namazı bile 20-25 kişiyle kılındı" diye konuştu.

Yurttaşın ölüm raporunda ise "Bulaşıcı olmayan hastalık (doğal ölüm)" yazdığı dikkat çekerken, otopsi yapılmadığı da görüldü.