İstanbul'da inşaat işçilerine "Ya virüsten ya açlıktan öl" uygulaması: AKM işçileri iş bıraktı

İstanbul'un dört bir yanında inşaat işçileri sağlıksız, önlemsiz ve hijyenik olmayan koşullarda yaşamaya zorlanırken; birçok şantiyede de hakları verilmeden işten çıkartılıyorlar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2020 16:17
İstanbul'da inşaat işçilerine "Ya virüsten ya açlıktan öl" uygulaması: AKM işçileri iş bıraktı

Muhabirler: Hazal Güven - Ali Isıyel

İstanbul Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) şantiyesinde çalışan bir işçi ateşlenerek yeni tip coronavirüs (Covid-19) şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. İşçinin test sonucu beklenirken, öğle yemeğinden sonra saat 12.30 sularında inşaat işçileri gerekli önlemlerin alınması, yaygın bir biçimde test yapılması ve ücretli izin talebiyle iş bıraktı.

Kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgiye göre, şantiyede işçiler için herhangi bir önlem alınmazken yemekte verilen ekmekler dahi paketlenmeden tamamen hijyen koşullarının dışında bir şekilde işçilere veriliyor. İşçiler taleplerinin acilen karşılanmasını istiyor.

Yaklaşık 1 saatlik iş bırakma eyleminin ardından taleplerini ileten işçiler, daha sonra işlerine devam etti. An itibarıyla inşaatta çalışma sürüyor.

İstanbul'da işçilere "Ya virüsten ya açlıktan öl" uygulamaları

Öte yandan İstanbul'un her yerinde devam eden inşaatların şantiyelerinde de durum aynı. Hiçbir yerde gerekli önlemler alınmazken, emekçilerin de hakları patronlar tarafından gasp ediliyor. Zeytinburnu Yedimavi şantiyesinde evci işçiler çalışmaya devam ederken, gurbetçi işçilerin tamamı işten çıkartıldı.

Büyükyalı şantiyesinde ise bir firmada 7 işçinin yüksek ateşle hastaneye kaldırılması üzerine firma tüm ekibini şantiyeden çekerken; şantiyede çalışmanın hiçbir önlem alınmadan devam ettiği öğrenildi. Öte yandan, burada hâlen çalışmaya devam eden işçiler ay sonuna kadar çalışıp paralarını aldıktan sonra işi bırakacaklarını ifade etti.

EMAAR şantiyesinde ise çalışmaların durdurulacağı iddia edildi. İşçilere WhatsApp üzerinden "Herkes biletini alsın, şantiyede çalışma durdurulacak," mesajı gönderildi. Kadıköy EMAAR Otel inşaatı işçileri, 2 bin kişinin aynı yerde bulunduğunu ve dezenfekte edilmeyen tabaklardan her gün yemek yemeye zorlandıklarını, kamplarının temiz olmadığını söyledi. İşçiler, çalışmanın durdurulmasından dolayı mobbinge maruz kalarak istifaya zorlanmak isteniyor.

EMAAR şantiyesinde durumun basına yansıması üzerine Bağımsız İnşaat-İş Sendikası ile görüşen firma, birtakım önlemlerin alınmasını kabul etti. Sendikaya, "Bakanlık durdurma kararı vermeden bizim durdurma şansımız yok," diyen firma her türlü önlemin alınacağının sözünü verdi. İnşaatta çalışan bir işçi ise "Ateş ölçer getirerek ateşimizi ölçtüler ama getirdikleri de bozuk, ateşim 31 derece çıktı," diyerek duruma isyan etti. Fiziksel mesafenin korunması ve yemekhane koşulları gibi durumlarda işçilerin bazı talepleri karşılansa da henüz alınan önlemler yeterli değil.

Galataport şantiyesinde ise pansiyonda kalan işçiler ile 50 yaş üzeri işçiler hiçbir hakları verilmeden işten çıkartıldı. Yaklaşık 50-60 kişinin işten çıkarıldığı şantiyede çalışmalar önlem alınmadan devam ediyor.

DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise, "İşçiler açlıkla terbiye edilmek isteniyor," diyerek duruma tepkisini koyarken, sendika olarak süreci yakından takip ettiklerini dile getirdi.

İlgili Haberler