İşsizlik fonunda biriken parayla tüm emekçilere 3 ay destek mümkün!

DİSK-AR, geçtiğimiz gün işsizlik fonuyla ilgili bir rapor yayımladı. İşsizlik fonunda 131.5 milyar liralık kaynak olduğunu belirten DİSK-AR, bu parayla tüm işçilere 3 ay süreyle destek sağlanabileceğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mart 2020 11:00

Muhabir: Hazal Güven

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), geçtiğimiz gün işsizlik fonuyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre, işsizlik fonunda 131.5 milyar TL para birikirken; bu parayla 3 ay boyunca tüm emekçilere asgari ücret desteği sağlanabiliyor.

DİSK-AR'ın raporu hazırlamasında görev alan öğretim üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik, Halk TV'ye konuştu. Çelik, "İşsizlik sigortası fonu; işten çıkarmalar, ücretsiz izin gibi uygulamalar karşısında işçileri koruyacak en önemli uygulamadır" derken, işsizlik fonunda 131.5 milyar liralık bir kaynak bulunduğunu da ifade etti.

Muhabirimiz Hazal Güven'e konuşan yurttaşlar ise, salgın sürecinde yaşadıklarından dolayı sıkıntı çektiklerini belirtti. Bir yurttaş, "Sermaye kesimine hükûmetten destek açıklamaları geliyor. Peki çalışan kesim için ne olacak?" diyerek sürecin başlangıcından bu yana sermayeye yönelik açıklanan 'coronavirüs tedbirleri' çerçevesinde emekçilerin yer almamasına tepki gösterdi.

Bir seyyar satıcı ise, "Kimse sokakta yok. Biz de hâliyle iş yapamaz hâle geldik. Bir an önce bu virüs salgınının bitmesini istiyoruz" diye konuştu.

DİSK-AR'dan 5 maddelik önlem paketi

DİSK-AR, işsizlik fonuna ilişkin sorunları tespit ettikten sonra 5 maddelik önlem paketini de açıkladı.

DİSK-AR'ın açıkladığı önlemler şöyle:

  1. Gerek işsizlik ödeneği gerekse kısa çalışma ödeneğinden yararlanma için öngörülen ağır koşullar kaldırılmalı.
  2. İşsiz kalan ve işi duran bütün işçilere işsizlik sigortası ödeneğinden asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmalıdır.
  3. İşsizlik Sigortası Fonu’nun etkin kullanımı için işten çıkarma yasağı uygulanmalı ve zorunlu mal ve hizmet üretimi yapan işler dışındaki işçilere ücretli izin verilmelidir. Ücretli izinler işverenler, İşsizlik Sigortası Fonu ve kamu bütçesinden ortaklaşa finanse edilmelidir.
  4. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları en az üç ay süreyle 10 ile 15 milyon işçinin gelir kaybını gidermeye yetecek kaynağa sahiptir.
  5. Fon’un kaynakları nakit ve likit hale getirilmelidir.