İsrail ile ilişkiler daha da kötüye gidebilir: Yeni Dışişleri Bakanı bakın kim çıktı...

İsrail ile ilişkiler daha da kötüye gidebilir: Yeni Dışişleri Bakanı bakın kim çıktı...

İsrail ile Türkiye arasında yeni gerilim yaratabilecek bir gelişme yaşandı. Mavi Marmara saldırısında yargılanan dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Haber: Ali Isıyel

İsrail'in yeni kurulan hükûmetinde kabinede iki eski genelkurmay başkanının olması dikkat çekti. Bu isimlerden ilki 2007 yılında genelkurmay başkanlığı görevine gelen Gabi Ashkenazi.

Diğeri ise halefi Benny Gantz oldu. Dışişleri Bakanlığı görevine Ashkenazi, Savunma Bakanlığı görevine ise Gantz getirildi.

İki isim de Türk ordusunu yakından tanıyan isimler. Ancak bu isimlerden Gabi Ashkenazi'nin Türkiye açısından durumu farklı. 

Ashkenazi, Mavi Marmara saldırısı sırasında İsrail ordusunda genelkurmay başkanıydı.

"Mavi Marmara'da ölmesi gerekenler öldü"

O dönem Türkiye'deki mahkemelerde gıyabında yargılanan dört İsrailli generalden biri olan Ashkenazi, suçlu bulunmuş ve Türkiye'ye iadesi talep edilmişti. Mavi Marmara saldırısı sonrası, gemidekilerin silahlı olduğunu ve İsrail askerlerini kışkırttığını söyleyen Ashkenazi "Mavi Marmara'da ölmesi gerekenler öldü" cümlesiyle de tepki toplamıştı.

İstanbul'da görülen duruşmada, 144 sayfalık iddianameyle yargılanan 4 İsrailli general hakkında; 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna azmettirmek'ten dokuz kez ağırlaştırılmış müebbet, 'mala zarar vermeye azmettirmek', 'yağma suçuna azmettirmek', 'eziyet suçuna azmettirmek', 'haberleşmenin engellenmesine azmettirmek', 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçuna azmettirmek', 'yaralama suçuna azmettirmek' ve 'silahla yaralama suçuna azmettirmek'ten de toplam 18 bin 32’şer yıla kadar hapis cezası isteniyordu. 

Dönemin Tel Aviv yönetimi ise, duruşmayı "şov bir dava" olarak nitelemişti.

Tazminat ödendi, dava düştü

Duruşmalar sonrası generaller hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı çıkmıştı. Bunun üzerine İsrail devleti 20 milyon dolar tazminat ödedi. Tazminat sonrası Mavi Marmara davasının düşürülmesine karar verildi. 10 eylemciyi öldürmekle suçlanan generaller hakkındaki yakalama kararı da kaldırıldı.

Erdoğan ne demişti?

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Temmuz 2014 tarihinde yaptığı konuşmada İsrail'i kınayarak, "İsrail'in Mavi Marmara'dan dolayı bu yardım teşkilatına kini var. Pensilvanya'nın da aynı sebeple bu kuruluşa kini var. Ne diyordu, "Otoriteden izin almalılardı". Otorite kim? Güneydeki (İsrail) sevdikleri mi yoksa biz mi? Eğer Türkiye'de otorite bizsek, biz zaten izin verdik. Ama bunlara göre İsrail." demişti.

Bu konuşmasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 29 Haziran 2016'da bir konuşma daha yaptı. Erdoğan bu kez, "Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına (kendisi) mı sordunuz? Biz zaten Gazze'ye gerekli yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunu yaparken bizler bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi içinde yaptık, yapıyoruz." ifadelerini kullandı. Bu konuşma o dönem medyada "Erdoğan Mavi Marmara'yı sattı" şeklinde yorumlandı.

İlgili Haberler