İşçiler önlem istedi, patron çıkışlarını verdi

Mardin Mazıdağı’nda Cengiz İnşaat’a ait olan, Eti Bakır Fosfat Tesisleri'nde çalışan işçilerin coronavirüse karşı önlem alınması için yönetimle girdiği mücadelenin sonunda işçilere verilen cevap işten çıkarma oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Nisan 2020 17:07
İşçiler önlem istedi, patron çıkışlarını verdi

Muhabir: Hazal Güven

Eti Bakır Fosfat Tesisi’nde çalışan işçiler, nisan ayının başında işverenden gerekli koşulların ve tedbirlerin sağlanacağı yönünde söz alarak iş yeri sahasında 14 günlük karantinaya alındı. Ancak bu süreç içerisinde işçilere verilen hiçbir söz tutulmadı. İşçiler kötü koşullarda yatırıldı, yemekhanelerde, servislerde fiziki mesafe kuralı hiçe sayılarak hareket etmek zorunda bırakıldı.

Karantina süresi boyunca işçiler bir üstlerinde bulunan yetkili kişilere şikayetlerini defalarca dile getirdiler ancak her seferinde çözülecek sözünü almalarına rağmen koşullarda herhangi bir düzelme gerçekleşmedi. 

İşçilere sadece “İşveren çıkışınızı verdi" denildi

15 Nisan günü karantina süresi dolan işçiler işverenle görüşüp, koşullarının düzeltilmesi talebini dile getirmek istediler. Görüşme sonunda yönetim tarafından taleplerinin karşılanması yönünde yeniden söz aldılar ancak 15 Nisan gecesi jandarma işçilerin kaldıkları koğuşlara baskın yaparak, “işveren çıkışınızı verdi, boşaltıyorsunuz” dedi. 

Gece saatlerinde işten çıkarılan işçilere ücretleri de verilmedi. Aralarında çalışmak için Bingöl’den, Adıyaman’dan gelenlerin de bulunduğu işçiler önceden haberleri olmadan, ulaşım imkanının olmadığı saatte işten çıkarılınca bir kısmı geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı. 

Öte yandan işçilerin 18 Nisan cumartesi günü çektiği bir videoda da aynı şirketin sokağa çıkma yasağı olduğu halde iş sahasında çalışmayı devam ettirdiği görülüyor.