İrlanda'da corona'ya karşı ekonomi önlemi

ATGB Dublin temsilcisi gazeteci Çağdaş Gökbel, İrlanda'daki corona virüs karşısındaki gelişmlere dair özel bilgileri ilk kez Halk TV'ye anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2020 01:54
İrlanda'da corona'ya karşı ekonomi önlemi

Röportaj: Ayşegül Kasap

İrlanda'da hükûmet coronavirüse karşı nasıl tedbirler alıyor? Vaka sayılarının oranları şehirlere göre nasıl? Halkın ekonomi kaygısı gideriliyor mu? Gazateci Çağdaş Gökbel daha önceki paylaşılmamış verileri Halk TV ile paylaştı.

Devlet şirketlerin batmalarını önleyecek

İrlanda'da coronavirüse karşı hükûmetin ekonomi paketini anlatan Gökbel şu ifadeleri kullandı; 

“Çalışanlara, çalışmayanlara (işsizlere), ev kadınlarına yani kısacası toplumun her kesimine para yardımı yapılacak. İş yerini kapatan esnaf elektrik, su, kira ve internet kısacası her şeyde devletten destek alacak ve kesinlikle batmalarının önüne geçilecek.”

Covid-19'lu hastalara haftada 300 Euro ödeme

Gökbel ayrıca İrlanda da covid-19 hastalığı tespit edilen hastalara haftalık 300 Euro ödeme yapıldığını da aktardı.

İrlanda Sağlık Bakanlığı Baş Tabibi Dr. Tony Holohon'un, halkının sokağa çıkmak konusunda çok duyarlı olduğunu söylediğini aktaran Gökbel, bu nedenle herhangi bir şekilde şu aşamada sokağa çıkma yasağı ilan etmeyi uygun görmediklerini belirtti. 

3-002.jpeg

Vaka sayısının artması bekleniyor

Kuzey İrlanda ile birlikte İrlanda adasındaki toplam coronavirüs vaka sayısının 769 olduğunu belirten Gökbel, Holohon'un vaka sayısının artacağını, alınan önlemlerin işe yarayıp yaramadığını da ancak ay sonunda görebileceklerini söylediğini ifade etti.

İrlanda'da hayatını coronavirüs nedeniyle kaybedenlerin sayısı da 4'e yükseldi.

Gökbel şehirlerde vaka oranlarını ise şu şekilde sıraladı;

  • Dublin %51 ile en yüksek vaka oranına sahip
  • Cork %15  
  • Limeric ve Wiclow %3

Başbakan Taoiseach Leo Varadkar 300 polis koleji öğrencisinin mezuniyet töreninde konuştu ve tüm önlemlerin alındığını belirterek, İrlanda halkının duyarlı davrandığını önlemleri şu anda sertleştirmenin gerekli olmadığını söyledi. 

İrlanda Hükûmeti geç kaldı

Ancak gazeteci Gökbel, Varadkar'ın bunları söylemesine rağmen durumun daha farklı olduğunu belirterek şöyle konuştu; 

“3 hafta öncesine kadar Rugby maçları yapılıyor binlerce kişi bir araya geliyordu. Bu insanlar biraya geldiklerinde İrlanda da vaka sayısı 20 düzeyinde ve durum çok ciddiydi. İrlanda hükûmeti tıpkı Johnson hükûmeti gibi çok geç kaldı.”

2-004.jpeg

Varadkar hükûmeti yalan söylüyor

İrlanda'nın gerekli önlemleri almada geç kaldığını belirten Gökbel şöyle devam etti;

“Yine iki hafta önce İngiltere'de düzenlenen at yarışlarını izlemeye 20 bin civarında İrlandalı'nın gittiği söyleniyor. Ayrıca yurtdışı hikayeleri olmasına rağmen yine aynı dönemlerde insanlara Covid-19 testi yapılmamış. Doğruluğundan emin olduğum kaynaklar bu yüzden İrlanda açısından çok endişeli. Özetle Varadkar hükûmeti yalan söylüyor.”