Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Ulusoy: Hiçbir zaman ne hoca ne diyanet bizi temsil eder

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, İBB'nin dağıttı kitapçıkta "Din ve Vicdan Özgürlüğü" bölümünde resmedilen din adamlarının arasında Alevi dedesinin bulunmasına ilişkin açıklamalarda bulunanlara tepki gösterdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 18:05
Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Ulusoy:  Hiçbir zaman ne hoca ne diyanet bizi temsil eder
Haber: Nazlıcan Ermiş 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dağıtılan kitapçığın "Din ve Vicdan Özgürlüğü" bölümünde diğer din adamları ile birlikte Alevi Dede'sine yer verilmesi bazı çevrelerden tepki aldı. Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hazırlanan kitapçık için "Gayet demokratik, Türkiye'de yaşayan insanların farklılıkları ile ilgili ne güzel bir şey hazırlanmış, emek verilmiş" diyen Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy şöyle konuştu;

"Hiçbir zaman ne hoca ne diyanet bizi temsil etmedi"

Bir bardak suda fırtınalar yaratıyorlar. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çok iyi niyetli ve Alevilerin yanında olan, ne güzel 'Demokrasi ve Cumhuriyet' adıyla kitapçık hazırlamış. 

Hoca mı temsil ediyor bizi? Hiçbir zaman ne hoca ne Diyanet bizi temsil etmedi. Bizi temsil eden dedelerimiz, örgütlerimiz bizi temsil eden onlar. Bir hocanın arkasında duracak değiliz. Bu bir gerçek. 

"Eve sığıyoruz ama bu olaylar vicdanlara sığmaz"

Hele bugünlerde insanlar canıyla uğraşırken bu gündemin yaratılması iyi niyetli değil. Eve sığıyoruz ama bu olay vicdanlara sığmaz. Çok yanlış yapılıyor. Acı olan ise bir takım kendine Aleviyim diyenlerin bu kitapçığa karşı çıkması. Bunların da nerden desteklendiğini çok iyi biliyoruz.

Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklama ise şöyle;

Vakıf Başkanımız Veliyettin ULUSOY, İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU ile Cumhuriyet ve Demokrasi adlı broşürde hoşgörüyü ifade eden resim üzerinden koparılan fırtınaya dair telefonla görüştüler. Hakk’tan gayrı taraf olmayız. ‘HayatEveSığar’ ama yapılan haksızlık hiçbir vicdana sığmaz.

hureem.jpeg

İBB tarafından dağıtılan kitapçığın ilgili bölümü ise şöyle; 

whatsapp-image-2020-04-28-at-16-27-32.jpegwhatsapp-image-2020-04-28-at-16-27-50.jpeg