Gümrük çalışanları evde kalamıyor: Çatalca Muratbey Gümrük Müdürlüğü neden hâlâ açık?

Gümrük çalışanları evde kalamıyor: Çatalca Muratbey Gümrük Müdürlüğü neden hâlâ açık?

İthalat, ihracat, transit ve bağlantılı işlemlerin yapıldığı, birçok ülkenin TIR'larına kapılarını açan İstanbul Çatalca Muratbey Gümrük Müdürlüğünde coronavirüs önlemleri alınmıyor, kapılar hâlâ açık.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bilim insanları ve hükûmet yetkilileri 'evde kalın' çağrısı yaparken geçim derdinde olan yurttaşlar zor şartlarda çalışmaya devam ediyor. Türkiye'nin en yoğun TIR gümrüğü olan Çatalca Muratbey Gümrük Müdürlügünde çalışan yurttaşlar ise yurt dışından gelen şoförlerle bire bir temasta.

Gümrükte ortalama 200 memur, 1000'e yakın gümrük müşaviri ve nakliyeci çalışmakta. Aynı zamanda da her gün ortalama 1000 şoför gümrüğe geliyor. Muratbey Gümrük Müdürlüğündeki kaynağımızın söylediklerine göre; yurt dışından gelen araçların şoförlerinin sadece sınır kapısından geçerken ateşlerine bakılıyor, Avrupa'dan ve Asya'dan bir günde 1000'e yakın araç giriş çıkışı yapılıyor ve hiçbir şoför sonrasında sağlık taramasından geçmiyor. 

Çalışanlar can güvenliklerinin olmadığını düşünüyor

Aynı zamanda gümrük 24 saat çalışıyor. Çalışanlar can güvenliklerinin olmadığını düşünüyor. Coronavirüs tehdidinin yanında en az 4 aydır süren 24 saate çıkan mesai saatleriyle karşı karşıyalar. Çalışma saatleri ve koşullarına ilişkin Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan'a dilekçe yazıldığı ama geri dönüş yapılmadığı da ifade edildi. Çalışma alanlarının hem dar olması hem de hiçbir önlem alınmamış olması çalışanların can güvenliği endişesini artırıyor.

"Kurum binasında kaderine razı gelmiş bir şekilde çalışmaktayız"

Gümrük çalışanlarının hayatları için endişesi ise sürüyor. Çalışanlar, yurt dışından kara yolu ile gelen şoförler ile bire bir temas halinde olduklarını ve hiçbir karantina kuralına uyulmadığının altını çiziyor. Çalışanlar salgından korunmak için acil çözüm istiyor.

Yurt dışından gelen TIR şoförlerinin kontrolsüz bir şekilde gümrük binası, gümrük ve nakliyecilerin bulunduğu ofis katlarında dolaştığını belirten çalışanlar, "Hepimizin ailesi var kimse kimseyi tehlikeye atmamalı" diyor.

Özel Haber