Gökçek için bir suç duyurusu daha: "Milat" sonrası FETÖ'cü kanallara kaynak aktarılmış
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 24.05.2020 11:17

Gökçek için bir suç duyurusu daha: "Milat" sonrası FETÖ'cü kanallara kaynak aktarılmış

Sabık Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yolsuzluk, usulsüzlük dosyaları bir bir ortaya çıkarken FETÖ ile ilişkilerinin olduğuna dair şüpheleri artıracak bir gelişme daha yaşandı.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Mansur Yavaş yönetimi, Tayyip Erdoğan’ın istifaya zorladığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Melih Gökçek hakkında yolsuzluk, usulsüzlük ve FETÖ’ye kaynak aktardığı iddiasıyla bir suç duyurusunda daha bulundu.

Dün ortaya çıkan "su yolsuzluğu" suç duyurusu sonrası gözler Gökçek'e çevrilmişti, bugün ise Ankara Büyükşehir Belediyesi, iktidar partisinin de FETÖ ile mücadele kapsamında milat kabul ettiği 17-25 Aralık sonrası Melih Gökçek imzasıyla FETÖ'cü kanallara para aktarıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

17-25 Aralık sonrası 375 bin lira aktarıldı

Cumhuriyet gazetesi 4 Mayıs’ta; 17-25 Aralık 2013 sonrası ayyuka çıkan Cemaat-AKP ayrışmasından 3 ay sonra Melih Gökçek, Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına 375 bin TL'lik reklam vererek kaynak aktardığını yazdı.

Bir türlü işletilemeyen ve Ankaralının milyarlarca lirasının gömüldüğü Ankapark'ın inşaatı esnasında, 2014 yerel seçimleri öncesi Melih Gökçek, projenin reklamı için ulusal televizyonlara ihâleye çıktı.

Davet usulü ihale 7 milyon 83 bin 540 liraya verildi

Davet usulü yapılan ihâleyi 14 Mart 2014'te yani 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarından 3 ay sonra, İstanbul menşeli People Ajans 7 milyon 83 bin 540 TL'ye aldı. Dönemin dolar kuruna göre bu fiyat 3 milyon 250 bin dolara denk geliyordu.

Bunun üzerine People Ajans, Gökçek'in başında bulunduğu belediyenin bilgisi dahilinde FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle kapatılan Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına da Ankapark reklamını yayınlattı.

Bu reklam filmi için Samanyolu TV'ye 240 bin lira, Kanaltürk'e 81 bin lira, Bugün TV'ye 18 bin lira ve Samanyolu Haber TV'ye 36 bin lira olmak üzere toplam 375 bin liralık para aktarıldı. 

Oğlunun kanalına da 198 bin lira

Bununla beraber, Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in yöneticisi olduğu Beyaz TV'ye de yine Ankapark reklam filmi için 198 bin liralık ödeme yapıldı.

Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet'te yer alan bu bilgileri temel alarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosuna suç duyurusunda bulundu.

sucduyurusu2.jpg

Şüpheli isimler arasında iki FETÖ firarisi var

Şüpheli olarak gösterilen isimler arasında Melih Gökçek'in yanısıra Gökçek döneminde belediyenin genel sekreteri olan FETÖ firarisi Kamil Kılıç ve Mali Hizmetler Dairesi eski Başkanı FETÖ firarisi Hasan Uçan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi eski Başkanı Ahmet Recep Tekcan da bulunuyor.

Dört isim hakkında TCK'nin 220/7'de yer alan "Suç Örgütüne Yardım Etme Suçu", 6415 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinde yer alan "Terörizmin Finansmanı Suçu" ve TCK'nin 257'inci maddesinde yer alan "Görevi Kötüye Kullanma Suçu" ile suç duyurusunda bulunuldu.

Aylarca görevlerine devam etmişler

Şu an FETÖ firarisi olan Kamil Kılıç ve Hasan Uçan'ın 17-25 Aralık sonrasında da aylarca göreve devam ettiği anlaşıldı. Kılıç'ın Ankara'nın en bilinen Cemaat imamlarından birisi olmasına rağmen, 15 Nisan 2014'e dek görevine devam ettiği ve daha sonra da emekli olduğu ortaya çıktı. Dönemin Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Uçar'ın ise yine 17-25 Aralık sonrası 4 ay görevine devam ettiği ve daha sonra Fen İşleri Daire Başkanlığında görevlendirildiği anlaşıldı.

Gökçek hakkında daha önce de FETÖ'den suç duyurusunda bulunulmuştu

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2008 yılında eğitim tesisi kurmak maksadıyla Keçiören'in Saray beldesinde kamuya ait bir alan talep etmişti. Bunun üzerine Saray Belediyesi, TOKİ'ye bir yazı göndererek bir kısmının kendilerine bir kısmının ise Emniyet Genel Müdürlüğüne devredilmesini kabul ettiklerini bildirmişti. Bu yazıya rağmen, alana herhangi bir işlem yapılmadı. Sözkonusu alan TOKİ tarafından ihale edilmiş ve "İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi" ile "Aygen Konut Yapı Kooperatifi"ne satılmıştı.

Aygen Konut Yapı Kooperatifi'nin yöneticilerinin FETÖ'den yargılanan eski savcı Şadan Sakınan, FETÖ'cü eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgelmez ve FETÖ'den hüküm giyen eski savcı Mustafa Bilgili olduğu oraya çıkmıştı. İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi'nin yönetiminde ise yine bir FETÖ firarisi Önder Aytaç yer alıyordu.

24 Şubat 2020'de Ankara Büyükşehir Belediyesi aralarında dönemin ABB Başkanı Gökçek'in de bulunduğu 7 kişi hakkında FETÖ'den suç duyurusunda bulunmuştu.

Melih Gökçek hakkında 2002'ye dek başlatılan soruşturmalar için tıklayın

Özel Haber