Halk TV Canlı Yayın
Fatura İstanbulluya nasıl kesiliyor?
İBB Meclisi CHP Sözcüsü Tarık Balyalı, iktidarın İBB'ye karşı olan tutumunun İstanbullulara nasıl zarar verdiğini halktv.com.tr'ye anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bu ay sadece 950 bin kişi yardım için başvurdu. halktv.com.tr'ye konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Sözcüsü Tarık Balyalı, son verileri paylaştı.

İBB tarafından; 280 bin İstanbulluya nakdi yardım, 600 bin vatandaşa gıda kolisi, 30 bin öğrenciye burs, 120 bin kişiye süt dağıtımı yapıldı. Ayrıca "Askıda Fatura" ile yaklaşık 130 bin fatura eritildi.

Fatura İstanbulluya kesiliyor

Balyalı, adalet ve kalkınma Partisi ve MHP'li meclis üyelerinin İBB Meclisi'nde engellediği kararların aslında İstanbullulara verilen ceza olduğunu şöyle anlattı:

Yardımlar için engel konuldu. İSKİ'ye yatırım için 1 milyar 115 lira gerekiyordu. Ancak 250 milyon liralık borçlanmaya onay verilmedi. Sen yatırım yapma diyor yani. Ayrıca salgın döneminde İstanbul olmak üzere bütün belediler gelirlerinden oluyor. Örneğin, İETT'nin aylık sabit gideri, 195 milyon lira. Burada da ödemeler için borçlanmayla gitmek gerekiyor. Ama 30 milyon lira verildi.

Aylık 165 milyon lira açık veriyor İETT. Burada da siz otobüs ve metrobüsleri çalıştırmayın diyorlar. Faturayı İstanbulluyu çıkarıyorlar.