Emre Yıldır davası: Sanık ve avukatları sosyal medya paylaşımlarından rahatsız oldu

Tekirdağ’da yaşayan Vedat Tarhan’ın sistematik cinsel istismarına maruz kalan Emre Yıldır davasının 4’üncü duruşmasına bugün devam edildi. Sanık avukatı ve sanık Vedat Tarhan’ın sosyal medya paylaşımlarından rahatsız olduğu da ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Haziran 2020 12:01
Emre Yıldır davası: Sanık ve avukatları sosyal medya paylaşımlarından rahatsız oldu

Haber: İrem Yıldırım

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, yaşamını yitiren Emre Yıldır’a çocukluğundan itibaren cinsel istismarda bulunduğu belirtilen Vedat Tarhan’ın, tutuklu yargılandığı davanın 4'üncü duruşması bugün görüldü. Tutuklu sanık Vedat Tarhan duruşmaya, Çanakkale Cezaevi'nden SEGBİS  ile katıldı. Sanık ve Yıldır’ın avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Sanık Vedat Tarhan’ın avukatları, tutuklunun koronavirüs salgını nedeniyle sadığın etkilenebileceğini ileri sürerek, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme  sanık Vedat Tarhan’ın avukatlarının taleplerini reddederek duruşmayı 15 Eylül tarihine erteledi. 

Sanık ‘rahatsız’ oldu

Duruşmanın ardından halktvcomtr’ye konuşan Emre Yıldır'ın ablası Aslı Kaynar, ‘’Biz o adamı sürekli karşımızda görüyoruz. Bu durum bizi daha çok yıpratıyor. O gayet iyi sağlıklı, ama benim kardeşim kara toprakta.’’ sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.   Duruşmaya ilişkin de bilgi aktaran Kaynar, Tarhan’ın istismarda bulunduğunu kabul ettiği ses kaydının mahkemeye bu duruşma da gelmediğini söyledi. Kaynar, Ceren Damar'ın duruşmasında olduğu gibi sanığın ve avukatının basının ve kamuoyunun davayı takip etmesinden rahatsız olduğunu da dile getirdi. 

‘’Çok yorulduk’’

Emre Yıldır'ın ablası Aslı Kaynar şu sözleri kaydetti: 

“15 Eylül’ün karar duruşması olacağını umuyoruz. Bu mahkemelerin son bulmasını istiyoruz. Çok yorulduk. Hiç uyku uyumuyorum. Benim tek istediğim bu adam bir an önce cezasını alsın. Bu adalet arayışımız bir sonuca kavuşsun artık. Biz o adamı sürekli karşımızda görüyoruz. Bu durum bizi daha çok yıpratıyor. Her şeyi geçtim; Emre o ses kaydını aldığı gün bile o adam tarafından taciz ediliyor. O ses kaydının kendisine ait olduğunu o adam da hep kabul etti, ‘O ses benim sesim’ dedi.”

 

Yıldır’ın annesi fenalaştı

Duruşmaya katılan Emre Yıldır'ın annesi Hülya Oya Yıldır da  duruşmada fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.  9 yaşından 18 yaşına kadar sistematik cinsel istismara uğrayan ve suç duyurusunun işleme alınmaması sonucunda ‘Bu pislikten nasıl arınacağım?’ diyen Emre Yıldır 23 yaşında 29 Nisan 2019 tarihinde intihar etmişti.